Jaké nářadí nesmí na zahradě chybět? Poradíme vám s výběrem

 Zahrada 
19. srpna 2018 10:20 / Marcela Plachá
  0
📷
6 fotografií v galerii
S dobrými pomocníky jde všechno snadno Depositphotos
Pečovat o zahradu může být velmi snadné. Pokud máte správné nářadí, vše vám půjde lépe od ruky. Jaké si vybrat? Kvalitní zahradní nářadí ušetří čas i energii. Pochopitelně je nejlepší nářadí z kvalitních materiálů.

Násada musí být lehká a přitom odolná a samozřejmě také pohodlná na držení. Vhodné bývají násady plastové s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu. Ideálně jsou také ergonomicky tvarované. Plastová rukojeť s měkčeným protiskluzovým návlekem z termoplastické gumy se příjemně drží v ruce, neklouže a nestudí. Je také dobré, když má nářadí poutko, nebo otvor na zavěšení. Pracovní část každého nářadí by měla být zhotovena z nerezové oceli nebo alespoň z kovu s antikorozní úpravou, abyste mohli pracovat i s mokrou zeminou. Nehrozí pak, že lopaty a rýče po čase zrezaví. 

Moderní technologie

Výhodné je lehké náčiní, protože s takovým vydržíte pracovat bez velké únavy. Platí to zejména u drobných a zdlouhavých prací, jako je pletí, okopávání nebo sázení. Při stříhání nůžkami můžete vsadit na moderní materiály. Speciální fluoroplastový povlak xylan, kterým se potahují čepele zahradních nůžek, má podobné vlastnosti jako teflon – zejména velmi nízký koeficient tření, díky kterému pronikne ostří do dřeva daleko snadněji. Výsledkem je čistý, přesný střih. Xylan navíc chrání před korozí a je také odolný proti extrémním výkyvům teplot i slunečnímu záření, takže nástroje mají velmi dlouhou životnost. 

Bez rýče to nebude ono

Pro práci na zahradě určitě potřebujete rýč, který musí být z pevného, trvanlivého materiálu. Rýče mají různý tvar, délku a šířku. Můžete si pořídit rýč teleskopický. Délku lze jednoduše měnit od 1050 do 1250 mm, takže každý člen domácnosti může pracovat v co nejvhodnější poloze. K rytí v lehčích humózních půdách či k obrývání okolo stromů používejte rycí vidle. Měly by mít pevné, široké hroty. Široce rozložené pevné ocelové hroty jsou ideální pro zvedání objemných materiálů. Vidle se třemi hroty jsou určeny na práci se senem. Nové rýče a vidle jsou velmi lehké, vhodné i pro lidi s menší silou. Čepel mívají z kvalitní kalené oceli, násada může být i z ocelové trubky a držadlo z polyamidu. Násady mohou být také z dobrého, vyschlého dřeva a měly by být s ukončením ve tvaru D nebo klasickým T. 

Další nezbytná výbava

Samozřejmým pomocníkem v zahradě jsou hrábě. Železné hrábě slouží k urovnání povrchů záhonů a ploch, dřevěné ke shrabování trávy a pérové nebo plastové pro úklid listí, čištění cest a trávníků. Ke kypření záhonů, k odplevelování mezi řádky se hodí různé typy škrabek a kypřičů s kratší rukojetí. Nutností pro okopávku, kypření a pletí jsou různě široké a velké motyčky. Dobrým pomocníkem je na každé zahradě lehké kolečko a také lehký, snadno omyvatelný kbelík. 

Nůžky vybírejte obezřetně

Ať už pěstujete cokoliv, univerzální zahradní nůžky se budou vždycky hodit. Rozhodně by měly mít ergonomicky tvarované držadlo, aby padly pěkně do ruky a pohodlně se s nimi stříhalo. Důležitá je ostrost řezných ploch. 

Několik párů rukavic

Určitě se neobejdete bez několika pevných zahradnických rukavic. Oblíbené jsou zejména rukavice z prodyšných přírodních materiálů. Bavlněné nebo polyamidové rukavice se hodí především pro okopávání a plení, při práci s růžemi oceníte bavlněné máčené v latexu.

Údržba nářadí

Během vegetace je dobré nářadí udržovat čisté. Pro každý druh nářadí byste také měli mít stálé místo na zavěšení nebo uložení. Před uložením nářadí na zimu všechny kovové části natřete olejem a uložte do suché a teplé místnosti. Zařízení pro zavlažování, zavlažovače a zahradní hadice musíte nechat pořádně vyschnout a pak je očistit od nečistot. Základní zásadou je nenechávat nástroje špinavé, mokré a pohozené v zahradě. O údržbě zahradního nářadí jsme psali také zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...