Nektarinky můžete pěstovat i na balkóně. Navíc vypadají jako krásná bonsaj

 Zahrada 
21. srpna 2018 11:06 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Šťavnaté ovoce si můžete vypěstovat sami Depositphotos
Lahodné nektarinky jsou sice náročné na půdu a vysokou teplotu, ale nemusíte pro ně chodit jenom do obchodu. Dají se vypěstovat i v květináči – třeba na balkóně, kde mohou vypadat jako působivá bonsaj.

Nektarinky i broskvoně jsou poměrně krátkověké stromy (15-20let), které dorůstají do výšky maximálně 5 metrů (podle zvolené podnože). Původem jsou z Číny. U nás se obvykle pěstují ve formě zákrsku nebo čtvrtkmene - jedině tak je zajištěn dostatečný přísun světla do celé koruny. Nektarinky i broskvoně jsou náročné na teplo a celkové půdní podmínky. Nektarinky jsou dokonce o něco náročnější a vyžadují výhřevnější půdu a vyšší teplotu s menší vzdušnou vlhkostí než ostatní odrůdy. Musíte také více dbát na to, abyste je nepřehnojili dusíkem. Potřebují řidší korunu a vyšší ochranu proti chorobám (kadeřavost broskvoně, padlí broskvoňové, monilióza).  

Výsadba a podmínky

Pro nektarinku vyberte slunné, dostatečně otevřené stanoviště, nejlépe v nadmořské výšce do 250 m n. m orientované na jih a zároveň chráněné proti severním větrům. Půda by měla být sušší, humózní, vápenatá a živná, s pH 6,5-8, středně těžká až písčito-hlinitá. Broskvoně i nektarinky se vysazují na jaře. Podzimní výsadba nebývá úspěšná, stromky často utrpí mrazem. Než stromek zasadíte do země, je nutné odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit ho na několik hodin do vody.

Týden před samotnou výsadbou je nutné vykopat dostatečně hlubokou jámu, do které si připravte vhodný kompost, hnůj a substrát, který promíchejte s běžnou zeminou. Do jámy dejte pevný kůl a následně i stromek. Na závěr okolí kmínku ušlapte a připevněte stromek ke kůlu. Potom jej důkladně prolijte zhruba 15 litry vody. Po vsáknutí můžete ještě místo výsadby zamulčovat kůrou či listím. 

Potřebují hodně slunce

Pro nektarinky jsou ideální nejslunnější a nejteplejší místa na jižních stěnách budov, chráněné před přímým deštěm převisem střechy. Pokud mají dostatek slunce, téměř žádnou další zvláštní péči nevyžadují. Květní pupeny jsou výhradně na jednoletých výhoncích. Vodu potřebují hlavně na jaře (květen, červen) a asi tři týdny před sklizní. 

Pěstování nektarinky z pecky

Nektarinku můžete vypěstovat také z pecky. Pecku musíte zasadit hned nejlépe na místo trvalého růstu budoucího stromu nebo dočasně do vlhkého písku v květníku přes zimu venku a pak na místo trvalé - snadno a rychle vyschne jádro a bez přesazování se lépe vyvine i přizpůsobí prostředí. Po zimě vyklíčí a k dobrému růstu se udržuje půda kolem semenáče čistá (bez plevelů, trávy). Jakmile má stromek v době od července do začátku září tloušťku kmínku kol průměru tužky, tak ho můžete 10 cm nad zemí zaočkovat vybranou odrůdou.

Jinak můžete nechat semenáč, ať se sám vyvine, ale nutno správným střihem 2x v roce zapěstovávat postupně budoucí korunu, aby nebyla příliš rozsáhlá, hustá a s množstvím suchých větví. První květy mívají semenáčky v šestém až sedmém roce věku - záleží na půdě a klimatu, jak je urostlý a vyspělý. Plody se nemusí z prvních květů vytvořit. Ovoce z takových stromů bývá dobré, ale vlastnosti jsou individuální. 

Hodí se i na balkón

Nektarinky jsou sice náročné na podmínky, přesto se dají pěstovat i v květináči. Dokonce existují také balkónové druhy, například „balkonela“. Broskvoně i nektarinky pěstujte v dostatečně velkých nádobách s drenáží a kvalitním substrátem. Zároveň stromky pravidelně hnojte a zalévejte. Zakrslé typy nektarinek i broskvoní se musejí na zimu chránit proti mrazu, proto je schovejte do tepla. I tyto zakrslé stromky, které dorostou maximálně do výšky metr a půl, je potřeba mírně zastřihávat a chránit před škůdci. Jak potom naložit s velkou úrodou broskví a nektarinek, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton se oblékla do vojenského a vyzkoušela si válku. V Anglii se slavil Den ozbrojených sil

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu