Jak vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez chemie

 Dům 
19. srpna 2018 12:08 / Marie Popelková
  17   0
📷
4 fotografie v galerii
Zvon může problém vyřešit Shutterstock
Ucpaný odpad doprovází nepříjemný zápach a vy nevíte, jak si se vzniklou situací poradit? Nemusíte hned volat instalatéra, vyčistit odpad zvládnete sami.

Ucpaný dřez v kuchyni? Většinou jsou na vině zbytky jídla, tuk, slupky, skořápky, úlomky kostí a jiné nečistoty, které se v odpadu usazují a postupně zahnívají. V koupelně zase vlasy a chlupy.

Ze všeho nejdříve zapojte do akce gumový zvon, který je velmi účinný pomocník a situaci s ucpaným odpadem může rychle vyřešit. Umyvadlo či dřez zacpěte špuntem, do jeho poloviny napusťte teplou vodu a mokrým hadrem ucpěte přepadovou vpusť. Nyní přichází na řadu odzátkování a nasazení zvonu na odtok. Několikrát prudce na zvon zatlačte a uvolněte. Vytvářením podtlaku se pokuste odpad protáhnout. Se zvonem pracujte do té doby, než začne voda hezky odtékat.

Pomůže ocet

Uvolnit ucpaný odpad můžete i pomocí jedlé sody a octa. Jeden velký sáček sody nasypte celý do sifonu, přilijte zhruba 200 ml octa a za pár minut vše spláchněte vroucí vodou. Dávejte si však pozor, obsah může vystříknout ven z dřezu. Celý proces několikrát opakujte, dokud nebude voda bez problému odtékat.

V případě, že doma zrovna nemáte jedlou sodu, můžete ji nahradit práškem do pečiva. Postup je stejný, jen s tím rozdílem, že směs prášku a octa nechte uvnitř působit zhruba patnáct minut, než vše spláchnete teplou vodou. Stejnou roli zastane i několik lžic soli, které vsypete do odpadu a zalijete vroucí vodou. Jak připojit odpad od dřezu nebo umyvadla, jsme psali zde.

Rozeberte to

Pokud ani jedna rada nezafungovala, problém bude pravděpodobně v sifonu, který bude nutné rozebrat. Postavte pod něj kbelík nebo nějakou nádobu. Sifon odšroubujte a nechte vodu vytéct. Rovnou zkontrolujte i těsnění, zda nepotřebuje vyměnit. Pokud už je ztvrdlé nebo se drolí, raději ho hned vyměňte. Ručně pak snadno vyberete všechny nečistoty z potrubí. Pak sifon zase pečlivě sešroubujte a dobře utáhněte. U vany se k sifonu dostanete skrz montážní dvířka nebo volnou obkladačku.

Po pročištění myslete hlavně na prevenci. Problémům s ucpaným odpadem se zbavíte, pokud pořídíte sítka do odtoků, která zachytí všechny nečistoty.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu