Co si doopravdy představit pod skandinávským stylem

Proč nás stále uchvacuje severský styl
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
26. září 2018 17:01 / Internet
  1   0
Jednou za pár let se objeví nový designový styl a na nějakou dobu vládne ve společnosti. Za poslední dobu se vystřídal například rustikální styl, moderna poloviny minulého století a eklektický bohémský styl. Žádný z nich ale nevydržel tak dlouho ani neměl takový dopad jako styl skandinávský.

Hlavní prvky skandinávského stylu

Skandinávský styl se vyznačuje zaměřením na čisté, jednoduché linie, minimalismus a funkčnost, která zároveň neztrácí půvab. Částečně je tolik populární díky tomu, že se vyhýbá hromadění věcí. Nenajdete v něm žádné nadbytečné předměty, místo toho má vše své místo a funkci.

Obyvatelé Skandinávie si také hluboce váží přírody a času v ní strávené, což se ve stylu také promítá. Například dřevěné podlahy zůstávají odhalené a neschovávají se pod těžkými koberci. Pokud si chceme opravdu domů přinést kousek přírody, populární volbou jsou živé rostliny. Skandinávské zimy bývají tuhé, proto je velmi důležité vytvořit si doma odpovídající útulno. Proto zde najdete teplé a příjemné textilie jako jsou například tlusté pletené deky nebo imitace kožešiny.

Nejčastější barvy

Většina barev skandinávského stylu spoléhá na neutralitu. To znamená spousta bílé s občasnými tmavými prvky nebo jen lehce odlišnými odstíny. Velké plochy častokrát bývají jednobarevné, do hry vstupují akorát jejich vlastní světlejší nebo tmavší odstíny. Oblíbená je modrošedá a starorůžová. Teplé tóny jsou také populární, protože nám připomínají barvu světlého dřeva. To platí i pro další odstíny inspirované přírodou.

Proč je tolik populární

Nelpění na věcech a všeobecný světlý dojem evokuje pocit klidu, který tolika lidem chybí v jejich každodenních životech. Je velmi příjemné vrátit se domů po stresujícím dni v práci na místo, které nepřetéká nábytkem a dalšími zbytečnými předměty. Také z toho důvodu je pravděpodobné, že se mezi populárními trendy ještě nějakou dobu udrží, a proto stále není pozdě nechat se jím inspirovat. Pokud by na vás byl přeci jenom trochu jednoduchý, lze jej také kombinovat s jinými styly.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu