Jak na vaření v přírodě. Inspirace, které vám pomohou

Vařič na suchý líh patří k jednoduchým řešením pro vaření v přírodě
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
23. října 2018 17:15 / Internet
  0   0
Nezvykle teplý podzim láká k výpravám do přírody. Bez obav se lze vydat i na výpravy s přespáním. Chcete si na cestě něco dobrého uvařit? Máme několik inspirací, které vám k tomu pomohou.

Jak určitě víte, je zakázáno v lese a 50 metrů od lesa rozdělávat otevřené ohně. Nabízí se proto několik jiných možností, které zákon neporušují a mohou vám pomoci zpříjemnit pobyt v přírodě. Otázkou je, která je nejvhodnější.

Vařič na suchý líh

Vařiče na suchý líh existují v několika provedeních. Od těch extrémně malých a lehkých až po rozměrné skládací vařiče. Nejrozšířenější je tzv. „postýlka na vaření“, která ve složeném stavu vypadá jako malá krabička z pozinkovaného plechu. Uvnitř může být zásoba tablet suchého lihu. Odklopením vzniká prostor pro hoření a vyvýšené místo, kam se umístí nádoba s vodou či pokrmem. Vařič se dá natočit uzavřenou částí proti větru, a tak vylepšit hoření. Suchý líh je bezpečný, dá se jednoduše uhasit přiklopením bočnic krabičky. Je velmi vhodné tablety izolovat proti pachu, který by se z nich šířil na okolní vybavení.

Vařič na tekutý líh

Vařiče na tekutý líh existují v mnoha variantách. Snadno se také vyrábějí podomácku. Důležité ale je, abyste měli pro své výpravy opravdu kvalitní a dobře uzavíratelnou nádobu na tekutý líh. Nejednou se totiž stalo, že líh někomu vytekl a bylo po vaření, a ještě došlo ke škodě na jiném obsahu batohu. K vařičům na tekutý líh je dobré přibalit také lehkou zástěnu, která bude vařič chránit před větrem. Pokud totiž vane silnější vítr, snadno dochází k sfouknutí plamene a také k prodlužování doby vaření. Zástěna je ovšem vhodná i k ostatním typům vařičů, pokud není součástí samotného konkrétního řešení.

Vařiče na propan-butan

Existuje obrovská škála vařičů na malé propan-butanové bombičky. Jde o velmi elegantní řešení, které je ale nákladnější z hlediska pořízení i z hlediska provozu. Mezi výhody patří ale lepší provoz během nižších teplot, kdy lihové vařiče naráží na hranice svých možností. Mnozí také ocení vařiče s integrovaným piezoelektrickým zapalováním, takže nás nezaskočí ani zvlhlé zápalky či nefunkční zapalovač.

Dřívkáče

Jde o skupinu vařičů na dřívka. S nadšením se používají, ale je velmi diskutabilní, zda byste je obhájili z hlediska jejich provozu v přírodě. Pokud jste ale na místě, kde můžete rozdělávat i ohně a nechce se vám shánět dřevo na velké ohniště, můžete dřívkáč použít. Jde o plechovou nádobu s otvory, do které přikládáte dřívka a nahoře máte nádobu s pokrmem. Mezi nejoblíbenější dřívkáč patří ten, který je vyroben z odkapávače na příbory nejmenovaného švédského výrobce. Můžete použít i velkou plechovku od broskví, kterou náležitě upravíte. Pokud můžete založit klasické ohniště, mohou se vám hodit rady, které jsme publikovali už dříve zde.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Věda & Vesmír

V hlubinách měsíce Europa to žije. Vědci přichází s dechberoucími poznatky

Bydlení

Pistáciové skořápky nevyhazujte, jsou ideálním pomocníkem v zahradě. Jako mulč i odpuzovač slimáků

Zavřít reklamu