Návod na správnou výchovu štěněte

 Mazlíčci 
19. října 2018 08:55 / Martina Langová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Na výchově štěněte by se měla podílet celá rodina Shutterstock
Pořídili jste si domů malé štěně a ono vás teď terorizuje? Pak je nejvyšší čas vzít otěže do svých rukou a pustit se do důsledné výchovy. A nenechejte se zviklat jeho roztomilým výrazem. Co ho nenaučíte teď, to později půjde jen hodně ztěžka.

Donesete-li si domů pejska, je to vlastně kus nepopsaného papíru. Teď už je jen na vás, co z něj budete chtít mít a jak se k výchově postavíte. To, co z něj vytvoříte výchovou, z něj bude už po zbytek života.

Hodný versus zlý

Říká se, že neexistuje zlý pes. Pouze nedůsledný páníček, který jej nedokázal vychovat. Mnozí mohou namítat také to, že jde o to, jaké rasy pes je. Dozajista záleží částečně i na tom, avšak správná výchova je to nejdůležitější, co můžeme psovi do života dát. Navíc kousnutí od nevychované čivavy nebude bolet tolik, jako rafnutí nevychovaného německého ovčáka. Je to váš pes, vaše výchova, vaše vizitka i zodpovědnost.

Správná výchova

Záleží na tom, jestli jste si domů přinesli nějaké mini plemeno či plemeno „ostrého“ psa. Tím by se měl následně řídit i váš výběr výchovných metod. Pokud jste si pořídili velkého či bojového psa, pak je nutné docházet s ním už od nejranějšího věku na speciální cvičiště, kde se mu budou věnovat a vám pomohou s jeho výchovou. Jsou zde zkušení lektoři, kteří mají bohaté zkušenosti ve výchově psů a rádi vám je předají.

Pokud jste však domů přišli s plemenem typu jorkšír, pak se můžete pustit do výchovy i sami. I když ani jim částečný výcvik neuškodí. Jedinou podmínkou při domácí výchově je naprostá důslednost. Jakmile ustoupíte jednou, bude pes vědět, že nad vámi zvítězil. To je nutné mít na paměti.

Mladý pes

Když si pořídíme úplně malé štěně, většinou jej dostaneme ve 2,5 měsících věku. Také by již mělo být zvyklé na štěněcí stravu a odvyknuté od mateřského mléka. V tento čas se budete rozhodovat o tom, jestli váš čtyřnohý kamarád bude jednou rozmazlený, co se stravy týče, či nikoliv.

Dostávat by měl kvalitní granule vhodné pro jeho věk. Občas mu můžete dopřát kapsičku nebo jemné vařené maso. Pokud budete chtít změnit krmivo, nikdy to nedělejte rychle. Důležité je postupné zařazování nových potravin i granulí. V opačném případě by z toho mohl mít pes nepěkné zažívací potíže. 

Lahůdky a zákusky

Stejně jako my, i pejsci tu a tam rádi mlsají. Mnozí chovatelé mají pocit, že štěňatům musí dávat ještě mléčné výrobky. A tak nejsou výjimky, kdy páníčci svým zvířatům kupují jogurty, pribináčky a tvaroh. Zde je na místě podotknout, že většina těchto potravin je nadmíru doslazovaná. A cukr psovi škodí. Je důležité rozeznat včas, že tloustne.

Dalším problémem je laktóza, ze které může mít pes průjem. Nezřídka se mohou objevit i jiné zažívací obtíže či nepěkné alergické reakce. Pokud už psovi chcete dát něco „lepšího“, dejte mu v době krmení kousek kvalitní šunky nebo přidejte vařené kuřecí maso. Například v kombinaci se zeleninou a bylinami. Ovšem s tím, že klasickou krmnou dávku již vynecháte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte