Tradiční i netradiční lícovky (cihly)

 Dům 
03. března 2015 00:15 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Volit můžete mezi fasádou z celých lícovek nebo je obložit pásky.  Wikimedia Commons/Szalax
Od fasády domu očekáváme, že bude chránit dům před povětrnostními vlivy, bude lahodit oku a nebude nás zaměstnávat přílišnou údržbou. Tyto požadavky bezezbytku splňuje fasáda z lícových cihel či pásků.

Odolnější klinker

Specifickým druhem lícových cihel jsou klinkery. Jejich názec vznikl zkrácením německých slov "klingende Keramik", což znamená zvonivá kermaika. Nejpodstatnější rozdíl mezi klinkery a klasickými lícovkami spočívá v nasákavosti materiálu. Zatímco běžné přírodní lícovky vykazují nasákavost 12-18%, klinkery dosahují hodnoty třikrát nižší, tedy kolem 4-6%. Této vlastnosti bylo dosaženo vyššími teplotami při procesu vypalování, přibližně o 200-400°C. Režné zdivo z klinkerů je tedy i tvrdší a odolnější. Má výborné tepelně izolační vlastnosti a jejich schopnost akumulovat teplo se projeví i v úsporách energie potřebné na vytápění.

Pásky, nebo celé cihly?

Volit můžete mezi fasádou z celých lícovek nebo je obložit pásky. Pokud jste se rozhodli pro použití celých lícových cihel, musíte počítat se širším stavebním základem pod obvodovou zdí. Stejného vzhledu neomítnutého cihlového zdiva dosáhnete i formou tenkých obkladů řezaných z lícových cihel v podélném směru. Nazývají se pásky a spektrum jejich použití je skutečně široké. Jsou určeny k dodatečnému obložení fasády, ať už klasických soklů, sloupů, krbů nebo na dekorativní zvýraznění fasády. Obdobně se používá i v interiéru.

Rozdíl mezi cenou lícových cihel a pásků není velký. Pásky jsou orientačně o 20% levnější, ačkoli je řezaní technologicky náročný proces. Větší odlišnost je však mezi celkovou systémovou cenou. To znamená, že finančně náročnější je zdění a kotvení celých cihel než obkládání lícovými pásky. Přírodní lícové cihly jsou mrazuvzdorné, trvanlivé, stálobarevné, nevyžadují téměř žádnou údržbu a dobře snášejí teplotní výkyvy. Dáte-li přednost ekonomické výhodnosti, vyberte si mezi imitacemi přírodních lícových cihel, jako jsou například obklady na bázi hloubkově přebarveného betonu. Tyto lícovky se dopořučuje impregnovat speciálním prostředkem, který jim zajistí odolnost proti vodě, fixaci a oživení barevného efektu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu