Tradiční i netradiční lícovky (cihly)

Volit můžete mezi fasádou z celých lícovek nebo je obložit pásky.
 Dům 
03. března 2015 00:15 / Wikimedia Commons/Szalax
  0   0
Od fasády domu očekáváme, že bude chránit dům před povětrnostními vlivy, bude lahodit oku a nebude nás zaměstnávat přílišnou údržbou. Tyto požadavky bezezbytku splňuje fasáda z lícových cihel či pásků.

Odolnější klinker

Specifickým druhem lícových cihel jsou klinkery. Jejich názec vznikl zkrácením německých slov "klingende Keramik", což znamená zvonivá kermaika. Nejpodstatnější rozdíl mezi klinkery a klasickými lícovkami spočívá v nasákavosti materiálu. Zatímco běžné přírodní lícovky vykazují nasákavost 12-18%, klinkery dosahují hodnoty třikrát nižší, tedy kolem 4-6%. Této vlastnosti bylo dosaženo vyššími teplotami při procesu vypalování, přibližně o 200-400°C. Režné zdivo z klinkerů je tedy i tvrdší a odolnější. Má výborné tepelně izolační vlastnosti a jejich schopnost akumulovat teplo se projeví i v úsporách energie potřebné na vytápění.

Pásky, nebo celé cihly?

Volit můžete mezi fasádou z celých lícovek nebo je obložit pásky. Pokud jste se rozhodli pro použití celých lícových cihel, musíte počítat se širším stavebním základem pod obvodovou zdí. Stejného vzhledu neomítnutého cihlového zdiva dosáhnete i formou tenkých obkladů řezaných z lícových cihel v podélném směru. Nazývají se pásky a spektrum jejich použití je skutečně široké. Jsou určeny k dodatečnému obložení fasády, ať už klasických soklů, sloupů, krbů nebo na dekorativní zvýraznění fasády. Obdobně se používá i v interiéru.

Rozdíl mezi cenou lícových cihel a pásků není velký. Pásky jsou orientačně o 20% levnější, ačkoli je řezaní technologicky náročný proces. Větší odlišnost je však mezi celkovou systémovou cenou. To znamená, že finančně náročnější je zdění a kotvení celých cihel než obkládání lícovými pásky. Přírodní lícové cihly jsou mrazuvzdorné, trvanlivé, stálobarevné, nevyžadují téměř žádnou údržbu a dobře snášejí teplotní výkyvy. Dáte-li přednost ekonomické výhodnosti, vyberte si mezi imitacemi přírodních lícových cihel, jako jsou například obklady na bázi hloubkově přebarveného betonu. Tyto lícovky se dopořučuje impregnovat speciálním prostředkem, který jim zajistí odolnost proti vodě, fixaci a oživení barevného efektu.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Věda & Vesmír

Vědci odhalili tajemství studených nocí v poušti

Bydlení

Plnokvěté pryskyřníky, jejichž květy nápadně připomínají pivoňky, můžete v těchto dnech vysadit

Zavřít reklamu