Jak si vybrat správnou televizi

 Dům 
01. března 2015 09:15 / redakce
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Výběr nového zařízení není nikterak složitý, ale určitě je vhodné mít přehled v aktuálních trendech.  Wikimedia Commons/LG전자
Krom plochých televizí, které jsou dnes již běžně k dostání, lze nově pořídit i modely s prohnutou obrazovkou. Moderní televizory často nabízí celou řadu doplňkových funkcí jako Smart TV, které umožňuje připojení k internetu, přehrávání videa či hudby z USB, prohlížení fotografií, 3D či pořízení záznamu vysílání na externí úložiště. Ne každá funkce je ovšem tak užitečná, jak ji výrobci prezentují a mnohdy se jedná jen o „tahák“, který má zákazníka přemluvit ke koupi dražšího modelu. Na co se při výběru televizoru zaměřit?

Standardní rozlišení versus HD

Před nákupem televizoru se zamyslete, jaká velikost úhlopříčky je pro vás ideální. Velká obrazovka neznamená automaticky lepší výsledky. Pokud máte menší obývací pokoj, nepřijímáte televizní kanály ve vysokém rozlišení a nemáte blu-ray přehrávač, dobře si rozmyslete, jestli televizor s ohromnou úhlopříčkou dostatečně využijete.

Standardní digitální vysílání má stejně nízké rozlišení, jako mělo to analogové už před 20 lety. Pokud jej pustíte do větší televize, všechny jeho nedostatky budou více vidět. Nižší rozlišení znamená méně ostrý, „měkký“ obraz. Před koupí si do televize nechte pustit klasický televizní signál v nízkém rozlišení. Na velké televizi také více vyniknou nedokonalosti digitálního obrazu („kostičkování“ či „zubaté“ okraje způsobené kompresí videa a kolísáním síly signálu).

Hlavním opodstatněním velkých obrazovek (pokud pomineme design a prestiž) je vysoké rozlišení šířené přes HD televizní kanály, blu-ray nosiče a v neposlední řadě využívané řadou videoher, jež už byly pro nejednoho hráče hlavním důvodem ke koupi nové televize. Pokud hodláte využívat velkou televizi takto, je to skutečně správná volba a staré CRT obrazovky nebo malé ploché televizory nemohou naplnit vaše očekávání.

Full HD televizory s rozlišením 1920x1080 pixelů jsou dnes už standardem. Výjimky, které nesou pouze označení HD ready se přesto stále najdou, a to zejména mezi modely s malými úhlopříčkami. Signál v HD kvalitě sice zobrazí, ale ne v nejvyšším možném rozlišení. U modelů s malými úhlopříčkami to však příliš nevadí - obvykle si je pořizují méně nároční diváci nebo jsou využívány jako druhá televize například do kuchyně nebo ložnice. Pokud sedíte ve větší vzdálenosti od televizoru, tak si precizního detailního obrazu stejně příliš neužijete.

Správná velikost

Před výběrem konkrétního kousku je třeba zamyslet se nad několika parametry. Prvním by měla být velikost televize. Tu je potřeba zvolit s ohledem na prostory místnosti, ve které má být umístěna, respektive z jaké vzdálenosti ji budete nejčastěji sledovat.

„Základní pravidlo říká, že velikost úhlopříčky by měla odpovídat vzdálenosti, z níž se na televizi budete dívat, podělené třemi. Pokud máte gauč například tři metry od televize, ideální je pro vás úhlopříčka 100 centimetrů,“ radí marketingový ředitel ze společnosti prodávající elektrospotřebiče.

LCD, LED nebo PLASMA?

LCD televize je založena na LCD displeji. Zkratka LCD vychází z anglického spojení Liquid Crystal Display. LCD televize jsou dnes velice populární a takřka vytlačily z trhu klasické CRT televize. V prospěch LCD televizí hovoří podstatně větší obrazovka od 18 do 139 cm na úhlopříčku, naprosto plochý obraz bez jakéhokoli zkreslení, kvalitnější obraz, zářivější barvy a také podstatně nižší spotřeba elektrické energie. LCD televize jsou také podstatně lehčí a umožňují daleko snadnější manipulaci nebo uchycení na zeď díky speciálním držákům.

Výhody:

+ cena

+ jas

Nevýhody:

- větší doba odezvy

- horší zobrazení černé

- horší pozorovací úhly

LED televizory jsou vybaveny technologií podsvícení LED. Stále se jedná o LCD televizory s displejem, který je tvořen z tekutých krystalů, nicméně pro dosažení lepších výkonových parametrů bylo navíc použito LED podsvícení. Televizor s LED podsvícením tak dosahuje vyššího dynamického kontrastu a nulového úniku světla. Současně technologie šetří životní prostředí, jelikož má příznivý vliv na spotřebu elektrické energie a životnost televize. Současné LED televizory jsou vyráběny ve velikostech od 19" do 80" a jejich podsvícení se dělí na Edge LED a Full LED (White LED a RGB LED). Některé LED televizory navíc patří do kategorie tzv. Smart TV, zatímco jiné mohou být kombinované s 3D technologií.

Výhody:

+ menší spotřeba

+ vysoký jas

+ dobrý kontrast

Nevýhody:

- horší pozorovací úhly

- možnost přesvětlení

- cena

Plasmové televize mají naprosto odlišnou zobrazovací technologii než LCD televize. Tato technologie pracuje s tekutými krystaly. Díky tomu plasmové televize mají jasnější obraz. Plasmové televize se vyrábějí ve velkých formátech a to od 42" (107 cm) do 60" (152 cm) úhlopříčně.

Výhody:

+ výborné pozorovací úhly

+ zobrazení černé

+ doba odezvy

Nevýhody:

- menší jas

- vyšší spotřeba

- vyvážení barev

Zvuk

Zvuk je obecně slabší stránkou dnešních televizorů. Hon za co nejtenčími obrazovkami kvalitnímu zvukovému podání příliš neprospívá - v tenkých tělech televizorů zkrátka mnohdy nezbývá místo pro kvalitní reproduktory. Výjimky přesto existují a testy ukazují, že průměrná kvalita zvukové reprodukce se v posledních letech mírně zlepšuje. Nicméně zvláště od modelů s menšími úhlopříčkami stále nelze čekat zázraky. V každém případě však nelze jednoznačně říci, že větší televizor automaticky znamená i lepší zvuk. Pokud je pro vás kvalita zvuku důležitá, můžete tento problém řešit připojením televizoru k soustavě domácího kina nebo k hi-fi systému. V tom případě si dejte pozor na to, jakými zvukovými výstupy je televize osazena.

Konektory

Základem všech HD televizí je sdružený audio/video konektor HDMI, jímž televizor propojíte se zdroji HD obsahu, ať už je to blu-ray přehrávač, herní konzole nebo počítač. Důležité jsou rovněž výstupy pro zvuk (analogový anebo digitální) a následují klasické konektory (SCART, komponentní, atd.). K zahození není ani klasický VGA konektor, kterým se připojují starší počítačové monitory. Díky HDMI a VGA přípojkám můžete z televizoru udělat monitor a přehrávat na něm filmy například z notebooku. Zpravidla na televizích najdete i konektor USB, případně čtečku karet. Z nich dnes již naprostá většina televizorů zobrazí nejen obrázky, ale také přehraje hudbu a video. Televizor tedy můžete používat i jako multimediální přehrávač. Ovšem pozor, ne každá televize přehraje správně všechny existující typy souborů a jejich varianty. Proto je vhodné před nákupem nahlédnout do podrobných technických specifikací nebo do naší online databáze výsledků testů.

Pokud je televizor vybaven síťovým rozhraním (kabelovým LAN/ethernet či bezdrátovým wi-fi), lze často přehrávat hudbu, filmy a fotografie sdílené v domácí počítačové síti. Jedná se zejména o televizory opatřené certifikací DLNA.

Internet

Dalším médiem, které je u moderních televizorů u standardní výbavou je Smart TV. Každý výrobce k němu přistupuje trochu jinak. V některých televizích můžete přistupovat pouze k vybraným online kanálům a službám přes výrobcem spravovaný portál a různé aplikace. Nabídka dostupných online služeb a aplikací závisí na výrobci i konkrétním modelu. Ke standardním možnostem patří například přehrávání videí z YouTube, prohlížení fotografií z online galerií, přístup k sociálním sítím, ale i k filmům z online videopůjčoven a tak dále. U nás je rozsah dostupných služeb stále poněkud omezený. Pokud byste se rozhodovali právě podle online možností televizoru, zjistěte si, co v tomto směru u nás skutečně umí. S mnoha novějšími televizory tak můžete volně brouzdat po internetu. Ale při brouzdání přes obrazovku televizoru je třeba se smířit s určitými omezení.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu