Příprava zahrady na jaro

 Dům 
18. února 2015 03:58 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Právě nyní je správná doba k přípravě vaší zahrady na jarní a letní měsíce! Wikimedia Commons/Anita Martinz
Únor a březen jsou měsíce, které pro zahrádkáře představují vhodnou chvíli, kdy začít s přípravou zahrady na příchod jara. Co všechno můžete před příchodem jara udělat, vám poradí následující řádky.

Rotavace půdy na jaře

Rotavace půdy je vlastně prokypření, které se provádí speciálními stroji, kterým se říká „rotavátory“. Rotavátory jsou dobrými pomocníky do vaší zahrady, které slouží k dokonalému prokypření a smíchání půdy s kompostem. Rotavaci půdy je vhodné provést na jaře před výsevem rostlin, nejlépe hned po rozmrznutí půdy.

Řez stromů

Koncem zimy a začátkem jara je nejvíce práce s řezem ovocných a okrasných dřevin. V únoru je nejpříhodnější doba k řezu jabloní a hrušní. Na jaře provádíme řez po výsadbě jabloní a hrušní, řežeme také peckoviny jako jsou meruňky, broskvoně, slivoně, třešně, višně atd. Jde o tzv. výchovný řez. Z okrasných keřů seřezáváme dřeviny kvetoucí v létě a některé druhy popínavých rostlin, jako jsou např. přísavníky a plaménky.

Postřik ovocných stromů

Trápí-li vás škůdci a choroby typu strupovitost ovocných stromů nebo ploštice, mšice a obaleči, začněte již v únoru s chemickým postřikem ovocných stromů proti uvedeným chorobám a škůdcům. Tímto předejdete, že choroby a škůdci opět zasáhnou.

Osev holých míst v trávníku

Trávníky se v tomto období hlavně čistí a hnojí kompostem. Chcete-li založit nový trávník, je třeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.

Nově osít můžete koncem března také vyšlapaná a holá místa. Pokud na trávníku přes zimu vyrostl mech, zbavíte se ho pečlivým rozrušením a prohrabáním ostrými hráběmi, případně rozhozením dolomitického vápence či speciálního přípravku proti mechu.

Příprava trvalek a letniček

Pokud máte na zahradě choulostivé rostliny, chraňte je pomocí stínění před poškozením slunečními paprsky a mrazem. Vysokohorské rostliny na skalce sněhovou nadílku uvítají, nahrňte na ně sníh, aby se předčasně neprobudily.

Je také vhodná doba pro přípravu truhlíků se zeminou pro výsev letniček. Vysévat také můžete semena trvalek, přes něž musí přejít mráz. Tyto trvalky nechte na zahradě zapadnout sněhem, pokud ještě nějaký bude.

Pro výsev jsou také vhodné rychle rostoucí trvalky jako zvonky a máky, které vám vykvetou ještě letos, a záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení jako jsou například hledíky, lobelka nebo šalvěj. Pokud již není sníh a půda není zmrzlá, pečlivě zalévejte okrasné stálezelené keře, jehličnany a listnáče. Uložené hlízy jiřinek a mečíků zkontrolujte, najdete-li plíseň, očistěte je a uložte na sušším místě. Vysaďte do truhlíků hlízy begonií.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47