BARFování

 Mazlíčci 
25. února 2015 19:35 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
BARF krmení psa přirozenou stravou. Wikimedia Commons/Sakartvelo
Tato pro mnoho lidí stále neznámá zkratka má celkem jednoduchý základ. Jedná se o zkratku z angličtiny, nejčastěji překládanou jako Bones and Raw Food, tedy kosti a syrová potrava (syrové maso, zelenina, ovoce a byliny).

Alternativní krmení

Chovatelé psů se rozdělují na několik táborů. Jedni tvrdí, že nejlépe pes prospívá na tradičním, doma připraveném krmivu. Jiní nedají dopustit na komerčně vyráběná krmiva – především granule. Nelze jednoznačně říci, co je lepší. Každá forma krmení má své výhody a nevýhody. BARF představuje alternativní formu krmení našich psů, která je určena pro ty, jež z různých důvodů nechtějí psům podávat komerčně vyráběná krmiva. Hodí se i pro ty, jejichž pes granule zarputile odmítá. Je jen na vás, kterou formu stravy svému psovi podáváte, ať už jsou to granule, konzervy nebo doma připravená strava. Vždy byste ale měli dbát na vyváženost krmiva tak, aby pokrylo veškeré nutriční potřeby zvířete, protože psi jsou na vás závislí a co se stravy týče, tam to platí dvojnásob. Bohužel se můžete setkat s mnoha mýty a mylnými předpoklady, které se týkají krmení syrovou stravou, především z nedostatku správných informací. Veterináři i výrobci krmiv nás vždy varovali, abychom zvířatům nedávali zbytky od stolu nebo krmivo doma připravené. Shodovali se, že taková potrava nebyla vytvořena pod vědeckým dohledem, ani neodpovídá potřebám zvířete a může zničit jeho zdraví. To samozřejmě platí, pokud byste do psí misky pouze shrnuli zbytky „lidských“ přesolených a kořeněných jídel. To ovšem nelze nazývat krmením podle BARFu.

BARF je náročnější na čas

Pokud se rozhodnete svého psa hýčkat a dopřát mu tento druh stravování, nejprve si pořádně rozmyslete, zda budete mít dost času na vymýšlení jídelníčku a hlavně zda máte dost zkušeností a znalostí o tom, co zrovna váš pes skutečně potřebuje.

"Jestli je váš pes nemocný, nebo má problémy se slinivkou, či je obézní a měl by držet dietu, tak rozhodně syrovou stravu nedoporučuji," radí veterinářka Petra Miklišová. "U zdravých pejsků můžete BARF vyzkoušet a pokud bude zvířeti vyhovovat, postupně na něj z granulí přejít. Granule mají ovšem tu výhodu, že v nich již je namíchán dostatek vitamínů a látek, které psi potřebují. U štěňat si proto musíte dát opravdu pozor, čím je krmíte. Aby správně rostla potřebují mít hodně vápníku, fosforu a energie," dodává.

Jak nejlépe přejít z granulí na syrovou stravu?

Některý pes přechod zvládne ze dne na den, jiný pes s citlivějším zažíváním zase potřebuje pár týdnů, než si zvykne. Ze začátku se doporučuje krmit jen libovou svalovinou nakrájenou na malé kousky, aby si pes navykl maso trávit a předešlo se průjmu. Vnitřnosti a kosti přidávat nejdříve od třetího týdne. Kosti dávejte nejprve měkké (kuřecí skelety či křídla), nejlépe nasekané na malé kousky. Nedoporučujeme přidávat maso do granulí, maso se tráví do 24 hodin, zatímco granule se tráví až 3 dny. Tyto rozdíly v trávení mohou u některých citlivějších psů způsobit zažívací problémy a prodloužit tak bezproblémový přechod na čerstvou stravu.

Kolik čeho a kdy?

Mladý a dospělý pes má dostávat krmnou dávku představující 2% - 3% jeho celkové hmotnosti, štěně 5% - 7% a starý či nemocný pes 2% - 4%.

Obecně platí:

Normální zvíře spodní hranice % z celkové hmotnosti

Zvíře se sklonem k obezitě střed % z celkové hmotnosti

Obézní zvíře horní hranice % z celkové hmotnosti

Množství krmiva v praxi můžete upravit podle potřeb - při tloustnutí uberete a při zviditelněných žebrech přidáte.

Pokud krmíte vícekrát denně – tato volba je pouze na vás, pak tuto celkovou krmnou dávku rozdělíte na příslušný počet denních dávek.

Příklad:

Máte–li pejska bez sklonů k obezitě, který váží 10 kg bude jeho celková krmná dávka 300 g ( 3% z 10 kg ).

Krmíte – li 2x denně, pak rozdělíte celkovou dávku 300 g na dvě dávky, tedy po 150g.

Není důležité jaký druh masa nebo zeleniny naplánujete na ten či onen den ke krmení.

V časovém rámci týdnů se snažíte držet této skladby:



ŠTĚNĚ - MLADÝ A DOSPĚLÝ - STARÝ nebo NEMOCNÝ PES

MASO A MAS. KOSTI 80% - 70% - 80%

Z TOHO MASO 20% - 30% - 85%

MASITÉ KOSTI 80% - 70% - 15%

ZELENINA A OVOCE 20% - 30% - 20%

Při sestavování jídelníčku syrové výživy není chybou - nedostatkem krmit občas klidně i pár dní jednostranně (třeba jen svalovinu nebo kostmi). Předpokladem optimální výživy je pouze široké spektrum živin, jejichž druhy a zdroje je vhodné střídat (například z masa střídat hovězí, drůbeží, jehněčí, rybí, koňské apod.).
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda