Zajímavé rostliny, které můžete pěstovat i na své zahradě

Pečené jedlé kaštany jsou oblíbenou pochoutkou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
11. listopadu 2018 08:08 / Pixabay
  2   1
Podzim je v plné síle. Bylinky a léčivé rostliny se pomalu uchylují k zimnímu spánku. Přesto je ještě teď k mání poměrně dost přírodních produktů, které můžeme sbírat a doma si je zpracovat. Případně si je z přírody přenést na vlastní zahradu.

Pěstování těchto rostlin či stromů je absolutně nenáročné. Jediné, co byste jim měli zajistit, je kyselejší půda, aby se jim u vás skutečně dařilo. Mohou být jen dekorativním prvkem na vaší zahradě, případně můžete některé z nich využít i v kuchyni či k podpůrným léčebným terapiím.

Kaštanovník

Kaštany coby pochoutka i zdravé jídlo se u nás proslavily už ve 13. století. Plody dozrávají sice už v říjnu, přesto nejsou běžně moc k mání. Běžte si je tedy nasbírat, ať nemusíte čekat až na adventní trhy.

To je totiž jediné období v roce, kdy jsou k mání téměř všude. Kaštany jsou bohaté na vitaminy skupiny B. Obsahují však i C a E. Škrobu obsahují dokonce až dvakrát více než brambory. Mají silné antibakteriální a antivirové účinky. Pomáhají léčit revma. Mají stahující účinek na pokožku, takže skvěle hojí rány.

Mandragora

V češtině má ještě jedno jméno – pokřín. Jde o vytrvalou bylinu, která má velkou dužnatou kořenovou hlízu. Ta se často dělí na dvě části. Listy jsou až dvacet centimetrů dlouhé a trochu se podobají listům reveně. Rostlina kvete od září do listopadu, někdy také od března do dubna. Patří do čeledi lilkovitých, takže jejími blízkými příbuznými jsou i rajčata nebo brambory. Mandragora není k užívání, ale zato krásně ozdobí vaši zahradu.

Lékořice

Kořen je v tento čas v přírodě k mání. Dosahuje délky až 150 cm a je nasládlý i léčivý. Lékořice se vyskytuje nejvíce na jižní Moravě. Lékořicový kořen bychom měli sbírat z nejméně tříleté rostliny. Přičemž kořen nevykopáváme dříve, než rostlině opadají listy – což je většinou na konci října či v listopadu. Sušíme jej rozřezaný na části při maximální teplotě 20 až 30 stupňů. Rostlina má největší přínos při léčbě kašle. Použít ji ale můžeme i při chrapotu nebo počínajícím zánětu průdušek.

Kostival

Během listopadu bývá dost často k vidění na vlhkých loukách, u cest nebo na okrajích polí. Kořen je možné vykopávat právě v tomto období, ideálně tedy od konce září do konce listopadu. Po vykopání jej pořádně umyjeme, nakrájíme na kousky a sušíme v chladnoucí troubě 2-3 hodiny. Poté dosušíme v dobře větrané místnosti. Jde o jednu z mála bylin, která je schopna velmi účinně urychlovat léčbu zlomenin, obraženin i odřenin.

Čekanka

Má tak typický vzhled, že je nemožné splést si ji s čímkoliv jiným. Čekanka dorůstá do výšky až 120 centimetrů. Rostlina podporuje chuť k jídlu, trávení i činnost jater. Díky obsaženému inulinu je vhodným doplňkem při léčbě cukrovky. Zevně pak léčí kožní vyrážky a podporuje růst vlasů. Vyrobit si z čerstvě vykopaných kořenů teď navíc můžete i čerstvou kávu.

Ořešák

V České republice roste všude. V nížinách i na horách. Jde o strom, který se běžně dožívá stovky let. Čaj z ořešáku může pomoci při nachlazení, bolestech v krku nebo průjmech. Odvar funguje jako přírodní barva na vlasy. Pokud nalijeme odvar do vany, pak nám může pomoci s pocením nohou, kožními plísněmi či ekzémy. 

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Věda & Vesmír

Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno

Bydlení

Barva ložního povlečení může ovlivnit víc, než si možná myslíte

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu