Rady, jak se v zimě správně starat o vašeho pejska

 Mazlíčci 
10. prosince 2018 16:51 / Martina Langová
  3
📷
5 fotografií v galerii
Někteří psi jsou na zimu zvyklí, o jiné musíme pečovat Shutterstock
Sníh mají ráda všechna zvířata bez rozdílu. Zima je pro ně obdobím, kdy se velmi rádi vydovádí. Ale má i svá úskalí, která si mnoho majitelů neuvědomuje. Stejně jako my může pes prochladnout a nastydnout i váš čtyřnohý miláček.

Čím větší je mráz, tím je to pro psa nebezpečnější. Při opravdu třeskutých mrazech bychom pak zvíře měli venčit co nejméně. Problém však nastává, pokud zvíře přebývá ve venkovní boudě. Pak opravdu nemá mnoho způsobů, jak se zahřát.

Sledujte teploměr

V případě, že teploty budou klesat hluboko pod nulu, je třeba postarat se pořádně také o venkovní zvíře. Veterináři sice varují, že pokud je pes zvyklý být celý rok venku, neměli bychom ho brát domů, kde je pokojová teplota. Následným vypuštěním ven by to mohlo ošklivě odnést jeho zdraví. Hrozil by mu teplotní šok. Když už takového psa domů vezmeme, měl by čas trávit v chladnější místnosti, například v předsíni nebo garáži. Toto bychom měli řešit v případě, že teploty klesnou pod minus deset stupňů.

Velmi vhodnou variantou je pořízení opravdu dobře zateplené psí boudy. Na trhu jich je k mání opravdu dost. Seženete dokonce i vyhřívané. Pokud si přesto nevyberete, pak můžete požádat o službu nejbližšího truhláře, který vám vyrobí boudu přímo na míru. V každém případě je nutné venkovního psa brát v zimě na delší procházky, při kterých se pořádně vyběhá a zároveň zahřeje.

Venkovní versus domácí

Stejný přístup je třeba zaujmout i k ryze domácím psům. Jsou-li zvyklí být celý rok v bytě, pak pro ně může být delší venkovní pobyt doslova fatální. Čím je plemeno menší, tím víc se ho to týká. Je jasné, že venčení ošidit nejde a ven pes musí. Snažte se však dělat kratší procházky, případně zvířeti oblékněte opravdu teplý obleček, který bude chránit jeho citlivé břicho a slabiny.

Dbejte také na to, aby byl pes venku stále v pohybu. V žádném případě nenechávejte svého psa někde přivázaného, například před obchodem. Byť by to bylo jen na chvíli, zvíře může velmi nepříjemně prochladnout. Tím hrozí prochlazení dýchacích a močových orgánů.

Nasolené chodníky

V chladném období roku hrozí pejskům ještě jedna nepříjemnost – a tou jsou chodníky posypané solí. Sůl doslova rozežírá psí tlapky a zvíře trpí. Před procházkou proto namažte zvířeti tlapky silnou vrstvou vazelíny. Případně můžete koupit speciální psí botky. Avšak ne každé zvíře je ochotno si na ně zvyknout a nosit je. Když to však nevyzkoušíte, vědět nebudete. Kromě nasolených chodníků a bolavých tlapek však v zimě pejsci mohou mít i jiné nepříjemné trápení.

Sledujte jídelníček

Stejně jako lidi, také psi přes zimu mají tendence více přibírat. Důvod je prostý – mají mnohem méně pohybu a stravu dostávají stále stejnou. Tedy v tom lepším případě. Zvířata totiž mají v chladném období roku tendence přijímat více stravy, a tak se „obalovat“. Opatrní v tomto případě buďte zejména u psů menších plemen a u těch, kteří mají sklony k nadváze. Všem psům bez rozdílu je pak vhodná doba dodávat kvalitní stravu bohatou na cenné látky.

Témata: zvíře, zima, bouda, tlapky
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Způsob, jakým držíte svůj mobil, dokáže prozradit hodně o vaší osobnosti

Zavřít reklamu