Na dominantního psa tvrdá ruka nestačí. Poradíme, jak na něj

Na dominantního psa dominantní výcvik neplatí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
26. května 2020 07:48 / Depositphotos
  37   9
Mnoho lidí stále věří, že výcvik dominantních psů je jediným způsobem, jak úspěšně vychovat svého psího společníka. Není to ale pravda.

Když nás pes neposlouchá, slýcháme jednu jedinou radu. "Musíte mu ukázat, kdo je tady šéf." Není to ale pravda a tuto desetiletí zajetou formuli je už konečně potřeba opustit.

Objevte lepší způsoby výcviku psů

Existují totiž tréninkové metody, které využívají pozitivních efektů tréninku, jako jsou   pochoutky, hry a taky spousta chvály.

Teorie učení podporující tento typ výcviku je taková, že všechna zvířata, včetně nás lidí, opakují chování, které je nějak odměněno. V pozitivních kruzích pro výcvik psů pravděpodobně uslyšíte srovnání mezi posilováním žádoucího chování u psů s tím, jak podporujeme učení u malých dětí. Proto se také tyto techniky pozitivního učení ukázaly jako neuvěřitelně účinné a prospěšné pro psy, trenéry i majitele zvířat.

V čem spočívá pozivitní trénink psa

Pozitivní výcvik spočívá tedy především v tom, že pes bude odměněn, pokud něco udělá správně, nebo splní váš požadavek. To je vlastně úplný opak dominantního tréninku, kdy je pes naopak trestán, když něco neudělá správně.

Pokud si myslíte, že pozitivním tréninkem budete svého psa akorát uplácet za dobré chování, není to pravda. Pes si v čase totiž uvědomí, že udělat něco správně, tedy především poslechnout váš povel, je vlastně mnohem lepší, než mít svoji hlavu. Páníček ho totiž přinejmenším pochválí, a to mají pejci velmi rádi.

Dalším podpůrným argumentem pro pozitivní trénink psů je fakt, že soužití lidí a psů se za poslední desetiletí citelně změnilo. Dnes jsou psi fakticky členy domácnosti, mnohdy jsou to pro své majitele další děti, o které se staráme s největší láskou. Spí s námi v posteli, cestují s námi, večer odpočívají na našem gauči a jídlo do misky dostanou dříve, než si vy sami nandáte večeři.

Takže pokud váš pejsek projde dveřmi dříve než vy, není to nic vážného. Vaše děti jsou také často ve dveřích dřív.

Pokud tedy je váš pes členem vaší rodiny, není třeba na něj aplikovat dominantní výcvik. Bohatě stačí, když ho pozitivním tréninkem naučíte základní povely, váš pejsek vám vaše přání nakonec rád splní. Dále čtěte: Psi se stávají v pubertě potížisty stejně jako lidé.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu