Domácí výroba papírových briket

 Dílna 
15. října 2016 05:29 / redakce
  38   8
📷
1 fotografie v galerii
Domácí výrobou papírových briket výrazně ušetříme Internet
Topení tuhými palivy není právě levná záležitost, přesto můžeme i ušetřit. Topit totiž můžeme papírovými briketami, jež se vyznačují poměrně dobrou výhřevností. Výrazně sníží spotřebu například dřeva, k němuž je můžeme přidávat.

Energie jsou drahé, proto využíváme odpad. Papír je dobrý odpad. Papírové brikety snadno dokážeme vyrobit dokonce i doma, a ještě spotřebujeme papír, který bychom museli odvážet do sběrného kontejneru.

Nejvhodnějším materiálem k domácí výrobě papírových briket jsou kartony a novinový papír, a dokonce ani balicí papír, potažený vrstvou PE, která výrazně zvyšuje výhřevnost, nemá údajně negativní vliv na životní prostředí. Využít ale lze samozřejmě jakýkoliv papír, například všemožné letáky, které nám plní poštovní schránku. Další nezbytnou věcí je samotný lis či pěchovadlo, který můžeme koupit, nebo si ho vyrobit svépomocí. Potřebovat budeme i větší nádobu, vrtačku se šlehacími metlami a vodu a hodí se i plastové bedýnky na ovoce.

Do větší nádoby natrháme nadrobno papír, můžeme použít i skartovačku. Jakmile máme nádobu plnou, zalijeme ji vodou a necháme ustát, nejlépe přes noc. Papír krásně nabobtná. Pak ho důkladně rozmícháme na kaši, ideální je taková jemnost, aby ve směsi nebylo velké množství útržků, větších než dva centimetry. Pro tuto fázi se skvěle hodí vrtačka s míchacími metlami či mixér. Samozřejmě že se to dá provést i ručně pomocí nejrůzněji upravené měchačky.

Jakmile máme hmotu hotovou, přendáme ji do bedýnky a část vody necháme ve stínu odkapat. Pak již můžeme plnit lis a pěchovat, doporučuje se plnit a lisovat po vrstvách. Vzniklou briketu vyklopíme na předem připravené místo, kde bude vysychat. Ideální jsou dobře větrané, suché a teplé prostory, v létě je můžeme vyskládat na přímé slunce.

Brikety můžeme vyrábět celoročně. V chladných dnech sice neproschnou dokonale, což ale vůbec nevadí, protože mírně vlhké jsou díky vznikající vodní páře výhřevnější. Podomácku vyrobené papírové brikety mají výhřevnost 12 až15 MJ/kg, jsou tudíž srovnatelné s dřevěnými. Skladujeme je v suchých, větraných prostorách bez přístupu škůdců. Dlouhodobě je uchováme v nepromokavých obalech, musí však být dobře vysušené.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu