Vyrobte si ekologické a levné tablety do myčky

 Dům 
07. února 2019 07:06 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Běžně tablety do myček bývají plné chemikálií Depositphotos
Tablety do myčky jsou plné chemie. Co tak začít umývat nádobí ekologicky, s pomocí doma vyrobených čistících tablet? Jejich výroba není vůbec složitá a navíc si vlastní tablety do myčky vyrobíte za zlomek ceny.

Myčka nádobí je dnes prakticky v každé domácnosti. Šetří nejenom čas, ale také peníze za vodu. Jediné, za co je potřeba si připlatit, jsou tablety nebo gely na mytí nádobí. A ty kvalitní mnohdy vyjdou pěkně draho, navíc jsou plné chemikálií. Pokud se však přeci jen chcete chovat ekologicky a skutečně ušetřit nějakou tu korunu, vyrobte si vlastní tablety do myčky.

Jednoduchá výroba

Tyto tablety se nejenom poperou se špínou, ale i s vodním kamenem. A o jejich šetrnosti k přírodě ani nemluvě. Tak proč to nezkusit?

Ingredience

  • silikonové tvořítko na kostky ledu
  • 2 hrnky sody na praní
  • 3 hrnky boraxu
  • 1/2 hrnku hrubozrnné soli
  • 1/2 hrnku octa
  • 20 kapek esenciálního olejíčku dle vaší volby 

Postup

Je to jednoduché. Smíchejte si v misce sypké ingredience, tedy sodu, borax a sůl. Při míchání si dejte záležet, aby vám nevznikly žádné hrudky. Pak přidejte tekuté složky, což je v tomto případě ocet a esenciální olej. Opět smíchejte, až se vám vytvoří tuhá směs, kterou lžičkou naplníte do silikonových formiček na led. Tu nechejte několik dnů v suchu a temnu vysychat, nejlépe v uzavřené nádobě, aby se k ní nedostala vlhkost nebo plíseň. Za pár dnů můžete své domácí tablety vyzkoušet. 

Čistě přírodní

Všechny použité suroviny mají nejenom velkou čistící sílu, ale především jsou velmi šetrné k přírodě i k vaší myčce. Navíc si díky esenciálnímu oleji můžete zvolit vůni, kterou máte sami rádi, například levandule, citrus, či eukalyptus. Oleje mají také za cíl neutralizovat pach octa, který by jinak mohl být patrný. 

Nesušte ani nepředmývejte

Pokud chcete skutečně ušetřit, pak nikdy nepředmývejte nádobí. Maximálně jej nechejte odmočit. Moderní myčky už dnes mají celou řadu funkcí, které si poradí i s usazenou špínou a mastnotou. Navíc některé druhy nádobí do myčky nepatří. O tom, které to je, jsme více psali zde. Stejně tak umyté nádobí hned z myčky nevytahujte a neutírejte jej. Nechejte jej volně uschnout a utěrku používejte maximálně jen na doleštění. Utěrky jsou zdrojem bakterií, které se tak dostávají přímo na nádobí, které je pak v přímém styku s nádobím. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod