Scrapbooking

 Ostatní 
19. dubna 2015 21:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při scrapbookingu si můžete vyrobit mnoho dalších originálních projektů jako jsou visačky, krabičky, taštičky, mini alba a spoustu dalších... Wikimedia Commons/Alanna George
Slovo scrapbook pochází ze dvou anglických slov Scrap neboli, výstřižek, útržek, kousek, zbytek a druhého slova Book neboli kniha. Takže taková „Kniha výstřižků“. Ale není to ledajaká „kniha výstřižků“. Pomocí scrapbookingu si dokážete vytvořit originální stránky do svých fotoalb nebo rovnou celá fotoalba, také osobitá přáníčka, oznámení, pozvánky, notýsky, jmenovky, deníky prostě ohromíte své okolí netradičním dárkem v podobě téměř uměleckého díla, který sama/sám vyrobíte.

Scrapbooková stránka nebo tzv. scrapbookový layout

Scrapbookový layout neboli scrapbooková stránka s fotografiemi. Tady se vyřádí opravdu každý. Zapojíte tak svou fantazii a zachytíte jedinečné vzpomínky z vašich životů. Můžete si dokonce vytvořit své minialbum. Úžasný dáreček pro vaše blízké.

Cardmaking

Další formou „papírového“ tvoření je výroba originálních přáníček tzv. Cardmaking. Na výrobu přáníček můžete použít stejný materiál jako pro scrapbooking. Můžete využít již hotových přání/kartiček různých velikostí nebo si pomocí řezačky vyrobit vlastní základ ze scrapbookových papírů. Ten poté ozdobíte dle své fantazie a možností. Při tvorbě přáníček vyzkoušejte různé techniky jako je razítkování nebo-li stamping, embossing, různé embosovací/vyřezávací stroje jako je Big shot, Cuttlebug, spoustu 3D prvků, decoupage apod.

Krok za krokem

1. Výběr fotografií

Nejprve byste si měli určit téma, které chcete na stránce prezentovat. Nejvděčnější jsou fotografie dětí, záběry z oslav narozenin, vánoc, svatby,fotografie z výletů, dovolených. Důležité je, abyste vybrali fotografie opravdu zajímavé, které spojuje nějaký námět. Velmi vhodné jsou fotografie vtipné, humorné. Na každém archu scrapbooku musí být fotografe, které patří do "stejné skupiny", to znamená že mají jen jeden jediný námět.

2. Podkladový materiál

Základem pro scrapbook je podkladový materiál. Mohou to být barevné kartony, papíry se vzorem nebo i hladké. Nejdůležitější je formát papíru, se kterým budete pracovat. Používají se dva různé druhy formátů:

- ve světě se nejčastěji používá podkladový papír o rozměrech 30,5 x 30,5 cm (tj. 12x12 palců)

- dá se použít i klasický formát papíru A4

3.Výběr fotografií a jejich rozmístění na stránce

Pokud jsme už zvolili téma, musíte se rozhodnout, kolik fotografií chcete na stránce mít. Jedna fotografie by měla být "hlavní", ostatní budou mít "doplňkovou" funkce. Podle toho musíte upravit jejich velikost tak, aby stránka byla přehledná. Krok č. 3 je nejtěžší, protože zároveň rozhodujete o konečném vzhledu stránky. Můžete použít třeba jen jednu fotografii větších rozměrů a zbytek stránky doplnit textem a různými dekoracemi. Ke zvýraznění hlavní fotografie je vhodné ji zarámovat. Pokud chcete zarámovat i ostatní fotografie, zvolíte u hlavní fotografie např. dvojitý rámeček. Upravené a zarámované fotografie rozložte na stránku podle vaší fantazie a ponechte také místo pro text, popis, doplňky. Důležité je vybrat opravdu zajímavé fotografie a zjistit, jestli na nich není něco zbytečného, co můžete ořezat.

4. Doplňky

Ještě než začnete scrapbook vyrábět, měli byste si také promyslet, jakými doplňky budete stránku zdobit. Jako doplňky mohou sloužit různé bordury, mašličky, visačky, knoflíky, perličky, cvočky, samolepky, 3D motivy a mnoho dalších.

5. Výroba a dokončení scrapbooku

Jesliže máte všechno promyšleno a připraveno, můžete začít s výrobou stránky. Budete hlavně lepit, případně připevňovat cvočky.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda