Jak správně vybrat dětské kolo

 Ostatní 
15. dubna 2015 18:35 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při výběru kola musíme zvážit především správnou velikost Wikimedia Commons/James Goodwin
S jízdou na kole lze u dětí začít již v útlém věku. Děti jsou pohybově nadané a rychle se učí. Jízda na kole zlepšuje nejenom jejich motoriku a stabilitu, ale také je účinným prostředkem ke zvyšování jejich fyzické zdatnosti. Nemluvě o tom, že tak můžete dítě zapojit do svého koníčka a podnikat s nimi cyklistické výlety po krajích českých i zahraničních.

Vybíráte dětské kolo? Začít musíte velikostí. Ta je totiž rozhodující pro to, aby dítě mohlo kolo správně ovládat. A jak ji poznáte? Nechte dítě rozkročit se nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi.

Dětské kolo na míru

Mezi trubkou a rozkrokem dítěte by mělo být asi pět centimetrů volného místa. Pokud je to více, je kolo malé, pokud méně, je kolo ještě příliš velké. Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům. Malý adept cyklistického sportu by měl být při sezení v sedle schopen bez problémů řídítka uchopit. Výšku sedla nastavte zvláště u menších dětí tak, aby dítě dosáhlo nohama na zem.

Odrážedlo - když je dítě ještě na kolo malé

Nejmenší dětská kola jsou tzv. dvanáctky, dále se vyrábějí šestnáctky, dvacítky a čtyřiadvacítky. Číslo udává průměr ráfků v palcích. Je-li dítě ještě malé i na nejmenší dostupné kolo, tedy dvanáctku, začněte na dětském odrážedle.

Jaké doplňky ke kolu?

Nejdůležitějším doplňkem je samozřejmě cyklistická helma, která dítě ochrání a bez níž do 18 let ani nesmí vyjet na silnici. Vhodné jsou i cyklistické rukavice, které sají pot, takže v nich nekloužou řídítka, navíc při pádu ochrání dítě před odřeninami rukou. K dalším doplňkům vhodným pro děti patří odrazky, košík s cyklistickou lahví, brašnička pod sedlo či na řídítka a zvonek.

Pomocník pro volbu správné velikosti

Při výběru správného kola může být vodítkem následující tabulka. Uvedené hodnoty jsou pouze orientační, protože konstrukce jednotlivých značek se mohou lišit. Pro přesnější určení je lepší vycházet ze vzdálenosti od rozkroku na zem nebo na pedál.

Velikost kola Vzdálenost rozkrok-zem Vzdálenost rozkrok-pedály Přibližný věk dítěte
12" 45 cm 39 cm 2–3 roky 

  • 16" 50 cm 42 cm 3–6 let 
  • 18" 54 cm 45 cm 5–8 let 
  • 20" 60 cm 50 cm 7–9 let 
  • 24" 65 cm 55 cm 9–12 let 

Pozn.: Děti stejného věku se mohou tělesnými parametry i zásadně lišit

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Švédsko staví supertiché ponorky s Tomahawky. Nebudou vynikat velikostí, ale inovativními schopnostmi

Zavřít reklamu