Příprava sekačky na sezónu

Pouze bezchybně fungující sekačka nám zajistí kvalitní trávník.
 Dílna 
21. dubna 2015 20:33 / Wikimedia Commons/Paul McIlroy
  0   0
Trávníky za chvíli začnou růst, nesmí vás zaskočit nepřipravené. Pouze bezchybně fungující sekačka vám zajistí kvalitní trávník, nepoškodí drn a sekání se promění spíše v zábavu než nepříjemnou povinnost.

Očistěte stroj

Pokud jste nestihli sekačku na podzim pořádně očistit, udělejte to nyní. Zbavte konstrukci prachu, prohlédněte soukolí i buben a zbavte ho zbytků staré trávy i hlíny. Dotáhněte koleča i všechny šroubové části a pomazejte je vazelínou.

Zkontrolujte vzduchový filtr

Právě ten je jednou z nejcitlivějších částí stroje. Pokud je příliš zanesený, nemá motor dostatečný přísun čistého vzduchu, více se namáhá a rychleji opotřebovává. Proto je důležité filtr měnit. Jak často, to závisí na frekvenci, s jakou sekačku používáte..

Doplňte nebo vyměňte olej

Měrkou zkontrolujte, jestli je v motoru dostatek oleje a případně ho doplňte. Nejméně jednou za sezónu nebo po 25 hodinách provozu byste měli olej vyměnit. Zajistíte tak delší životnost stroje.

Zkontrolujte svíčku

Pokud není v pořádku, sekačku vůbec nenastartujete. Očistěte kontakty, v případě velkého opotřebení ji raději vyměňte.

Pozor i na palivo!

Když sekačka stojí déle než měsíc, může se stát, že benzín do sebe „natáhne“ vyráženou vodu. V takovém případě také většinou nenastartujete. Předejít tomu můžete tak, že před uložení sekačky doplníte nádrž až po hrdlo, aby se voda neměla kde srážet, nebo ho naopak vyjedete až „do dna“. Doporučuje se také přidávat do paliva stabilizátor.

Co ještě zkontrolovat, doladit a případně opravit?

Je třeba také zkontrolovat nůž. Je-li tupý musíte jej demontovat a přebrousit. Můžete také do svěráku upnout vodorovně třeba šroubovák a nůž na něj středovým otvorem položit. Pokud padá na jednu stranu, je možné ho po okraji obrousit tak, aby držel rovnováhu a neházel. Sníží se tím vibrace stroje. V případě, že je nůž poškozený nebo dokonce zdeformovaný, je nutné koupit nový. Jestliže se vám zdá, že prokluzují kola, měli byste se podívat na klínový řemen, který kola pohání. Tedy prověřit, zda není opotřebený a zda je správně napnutý.

Je rozumné překontrolovat a případně znovu nastavit také lanovody pojezdu, a to tak, aby k záběru docházelo zhruba uprostřed záběru madla. Zabráníte tak případnému stálému provozu motoru s prokluzující spojkou, což má za následek zbytečné a nadměrné opotřebovávání.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Náraz obřího asteroidu před miliony let zažehl sérii ničivých procesů nejen v oceánu

Bydlení

Jak a proč si zařídit domov na zimu ve stylu Hygge

Zavřít reklamu