Citron v domácnosti usnadní mnoho práce. Na co všechno můžete využít jeho sílu?

Citron je proslulý tím, že neutralizuje pachy
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Dům 
30. června 2019 07:43 / shutterstock
  0   0
Mít doma po ruce citron se opravdu vyplatí. Hodí se totiž nejen k dochucení čaje nebo při vaření, dokáže toho daleko více. Usnadní vám spoustu práce.

Síla citronu spočívá v tom, že obsahuje látky, které ničí špínu nebo dezinfikují a neutralizují pachy, bojuje také proti bakteriím i virům. To vše se v domácnosti hodí.

Vybělí prádlo

Zašlému prádlu můžete dodat bělost pomocí běidla, které seženete v každé drogerii. Než ale sáhnete po chemickém přípravku, vyzkoušejte citron. Stačí, když do nádrže pračky kromě pracího prášku přidáte i půl hrnečku citronové šťávy. Můžete také namočit prádlo do vlažné vody a citron do ní vymačkat. Získáte tak účinné ekologické bělidlo bez agresivních chemikálií.

Odstraní skvrny od kávy a čaje

Citron má opravdu výborné čisticí schopnosti, což rovněž v domácnosti využijete. Pokud si často děláte čaj nebo kávu, pak dobře znáte škaredé skvrny, které se na dně šálků objevují. A když je neumyjete hned, jen těžko je budete dostávat dolů – tedy nemáte-li po ruce citron. Uřízněte plátek citronu a skvrny s ním potřete. Pak napusťte hrnek vodou s trochou citronové šťávy a po pár minutách ho dejte do myčky na delší program. Po skvrnách nebude ani památky.

Vyčistí mikrovlnou troubu

Pokud mikrovlnku používáte pravidelně, pravděpodobně z ní brzy začne proudit nevábný zápach. Naštěstí je zápach něco, s čím citron zatočí raz dva. Naplňte misku horkou vodou a vložte do ní několik plátků citronu. Dejte ji do mikrovlnky a nechte minutu ohřívat na nejvyšší výkon. Kyselina citronová zneškodní všechny baterie a teplo uvolní mastnoty z jídla. Poté nezapomeňte troubu umýt a vytřít dosucha.

Vyleští okna a zrcadla

Citron je expert na spoustu povrchů, jedním z nich je také sklo. Výborně poslouží jako přírodní čistič oken a zrcadel. Stačí, když smícháte čtyři lžíce citronové šťávy a půl litru vody a namočeným hadříkem povrch otřete. Kyselina rozpustí zaschlé kapky, mastnotu a všechnu špínu.

Zatočí s vodním kamenem

Pokud máte doma tvrdou vodu, víte moc dobře, jak nepříjemný dokáže být vodní kámen. Usazuje se například v rychlovarné konvici. Stačí však uříznout tři plátky citronu a vložit je do konvice, kterou jste předtím naplnili až po horní okraj destilovanou vodou. Pak dejte konvici vařit a poté nechte vodu vychladnout. Nakonec vodu vylijte a nezapomeňte konvici pořádně vymýt.

Odstraní pachy

Citron je proslulý tím, že neutralizuje pachy, což ocení například majitelé domácích mazlíčků. Do místnosti, kterou chcete zbavit pachů, položte misku s na půlky rozkrojeným citronem. Dejte si ale pozor, aby se váš domácí mazlíček k misce nedostal, citron by mu udělal špatně. Můžete také nakapat citronovou šťávu do vody a povařit ji nebo položit pár plátků citronu na horké topení. Skvělý osvěžovač vzduchu získáte i tak, že citron nakrojíte na čtvrtiny tak, aby vám stále držel pohromadě. Dovnitř citronové růžice nasypejte sůl a položte na talířek. O tom, jak se doma zbavit zápachu bot, jsme psali zde.

Zkrášlí ovoce

Chcete hostům připravit tác s nakrájeným ovocem, ale bojíte se, že vám jablka, hrušky nebo třeba banány rychle zhnědnou? Stačí, když je po rozkrojení zlehka potřete citronovou šťávou. Ta totiž zpomaluje proces oxidace.

Umyje nádobí

Došel vám čisticí přípravek a obchod má zavřeno? Stačí, když vezmete plátek citronu a posypete ho jedlou sodou. Pokud s ním nádobí otřete, špína se vám začne rozpouštět před očima. Navíc budete mít krásně voňavé ruce.

Vyčistí prkénko

Po krájení některých potravin zůstávají často i po umytí na prkénku nepěkné skvrny. Cibule a česnek zase mají na svědomí nepříjemný zápach, který hned tak nezmizí. Řešení je snadné. Vezměte půlku citronu a potřete s ní celý povrch prkénka. Šťávu nechte vsáknout a asi 20 minut působit. Uvidíte, jak skvrny zmizí a prkénko bude zase jako nové. Navíc ho zbavíte i všech bakterií, které se drží v drobných rýhách a prasklinách.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Věda & Vesmír

Ztracený dopis odhaluje, že Einstein předpověděl objev zvířecích super smyslů

Bydlení

Sloní noha je netradiční a téměř nezničitelná pokojovka, která nevyžaduje prakticky žádnou péči

Zavřít reklamu