Avokádo je jedna z nejzdravějších potravin. Proč ho tedy zvířata v žádném případě nesmí?

Je mnoho zdravých potravin, které zvířata nesmí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
14. července 2019 18:32 / Shutterstock
  10   0
Avokádo je označováno jako takzvaná super potravina, a to díky svým bohatým nutričním hodnotám. Právem se řadí mezi nejzdravější ovoce, jaké můžeme sníst. Skvěle pomáhá také při hubnutí, a také díky tomu má u lidí stále větší oblibu. Pozor, pro zvířata je ale jedovaté!

Avokádo obsahuje 20 různých vitaminů a minerálních látek, obsahuje jen málo cukru, ale naopak hodně vlákniny, díky čemuž pomáhá udržovat pocit sytosti. Avokádo je opravdu cenným zdrojem vlákniny. Dužina obsahuje opravdu jen mizivé množství cukru, zato na ovoce nezvyklé množství tuku (složení mastných kyselin se podobá olivovému oleji). 

Blahodárné účinky na zdraví člověka

Avokádo má hned několik pozitivních účinků. Snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační účinky, pomáhá předcházet rakovině, působí preventivně proti osteoporóze, zmírňuje příznaky artritidy a napomáhá hubnutí.

Pro zvířata jedem

Otrava domácího mazlíčka je zlým snem každého majitele. Jedy v domácnosti jako jsou léky nebo třeba čistící prostředky, nejsou jedinou hrozbou. Mnoho otrav vzniká požitím potravin a jídla. Někdy to může být i jídlem, které je pro člověka neškodné, pro zvíře však může mít fatální následky.

Některé druhy avokáda obsahují toxin zvaný persin. Ten se vyskytuje v různých částech plodu i stromu. Persin způsobuje u ptáků dušnost, otok v oblasti krku, nervozitu a poměrně rychlý úhyn, u malých domácích zvířat pak zvracením a průjmem.

Pro psa je avokádo nejvíce jedovaté ze všech druhů ovoce. Nebezpečná složka persin poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Příznaky otravy jsou dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutiny v hrudníku.

Ovoce všeobecně není pro psy nebezpečné, ale problém nastane při konzumaci nezralých kousků, které obsahují dráždivé kyseliny. Zralé ovoce naopak obsahuje hodně cukru, který v žaludku kvasí. Vede k nadýmání a průjmům.

Jak poznat zralé avokádo?

Mezi typické znaky nezralého avokáda patří hořká chuť a špatně se loupe. Na dotyk musí být avokádo pružné a mekké tak akorát. (Dále čtěte: Při chovu domácích mazlíčků nepodceňujte hygienické zásady).

Blanka Štiková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Věda & Vesmír

Pravěký oceán nebylo místo ke koupání. Dno se hemžilo obřími dravými červy

Bydlení

Každý chce topit úsporně. Ne všichni ale vědí, co pro to udělat

Zavřít reklamu