Kastrace je pro kočky prospěšná a často prodlouží i jejich život. Jak probíhá a s čím vším může pomoci?

 Mazlíčci 
13. srpna 2019 18:43 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Sterilizace podle nedávné studie předchází tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů Shutterstock
Věděli jste, že kočka může mít až 18 koťat za rok? Kastrace koček však už dávno není krok jen k zamezení březosti, ale pomáhá řešit i mnohé problémy. Neklidným kočkám vrátí psychickou pohodu, z agresivních kocourů se stanou přítulní mazlíčci.

Díky kastraci můžete předcházet různým vážným onemocněním, což prokázala nedávná studie.

Co je kastrace koček a jaký je její průběh?

Kastrace je běžná rutinní operace, během níž jsou kočce či kocourovi odstraněny pohlavní reprodukční orgány. Kastrace kočky znamená odstranění vaječníků, často i dělohy. Při kastraci kocoura se odstraní varlata. Při zákroku jsou samozřejmě zvířata uspána. Probouzení z narkózy je pozvolné, ze začátku má kočka nebo kocour zalepená očička, vše doprovází nekoordinované a pomalé pohyby.

Po zákroku dá veterinář zvířeti injekcí analgetika, aby netrpělo. Dále by vám veterinář měl dát protizánětlivé léky a analgetika, která můžete kočce dávat doma během rekonvalescence. Mazlíčkům v prvních dnech po operaci buďte na blízku. Kocouři se vyhojí rychleji a stačí jim léky na jeden den, druhý den už mohou běhat venku.

Kočkám zůstávají stehy minimálně týden a léky by měly dostávat po dobu tří dnů. Je nutné zajistit, aby si nelízaly ránu. Kastrace někdy souvisí s přibýváním na váze. I když operace s nárůstem hmotnosti přímo nesouvisí, kastrované kočky ztrácí motivaci toulat se, aby našly sexuálního partnera. Proto je třeba po kastraci kočku v jídle více hlídat a dbát na kvalitní krmivo.

Kdy nechat kočku kastrovat?

Kastrace koček je vhodná již v období po prvním mrouskání (říji). To u koček nastává zpravidla v šestém měsíci života. Kastraci kocoura se doporučuje provádět nejdříve ve věku okolo jednoho roku.

Kolik kastrace koček stojí?

Cena kastrace koček se u různých veterinářů liší mnohdy o stovky korun. Cena se odvíjí podle váhy zvířete, a ve velkých městech zaplatíte o něco více. Obecně se cena pohybuje okolo 800 korun za kastraci kocoura a přibližně 1500 korun za kastraci kočky.

Proč nechat kastrovat?

Nejčastějším důvodem kastrace kočky bývá zamezení nechtěné březosti. Poté, co kočka dosáhne pohlavní zralosti, bude v říji přibližně každé tři týdny. Kočka může mít ročně až 18 koťat. Kočky jsou v době říje neklidné. Během říje mohou mít sklon toulat se dál od domu, a tím mohou přijít k úrazu.

Sterilizace podle nedávné studie předchází tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. Sterilizovaným kočkám se tedy žije lépe a jsou s námi déle než ty nekastrované, zjistila francouzská studie, z níž cituje list Le Figaro. Francouzská společnost pro ochranu zvířat (SPA), která studii provedla, majitelům sterilizaci jejich domácích miláčků doporučuje. Kastrace může tedy kočkám a kocourům prodloužit život, a u koček se kastrací vyloučí riziko rakoviny vaječníků i dělohy.

Psychická pohoda kočky bývá dalším důvodem pro kastraci. Kastrace může omezit sexuální pudy, což kočce či kocourovi vrátí i psychickou vyrovnanost. Kastrace kocourovi zklidní sexuální pudy a kocour tak nebude mít potřebu stále utíkat za kočkami. Kocour po kastraci bude také méně agresivnější, bude klidnější a přítulnější. U kocourů často bývá problém se značkováním teritoria. Po kastraci tato potřeba kocourů zmizí.

Kdy se o kastraci poradit?

Kastrace nemusí být nutná pro každé zvíře. Pokud vaše kočka žije pouze v bytě a nepřichází do kontaktu s kocoury a ani nejeví jakékoliv známky agrese, nervozity nebo psychické nepohody, jediným důvodem kastrace by bylo předcházení nemocem. V takovém případě bude nejlepší se poradit s veterinářem, který může případně zhodnotit, zda je u vaší kočky vyšší riziko rakoviny, či zda nejsou žádné náznaky patrné. Dále čtěte: Odpuzovače zabrání škodám, které vaše kočky mohou doma nebo venku napáchat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu