Je ideální čas na tvarování a množení bylinek. Víte, jak na to?

Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zahrada 
12. srpna 2019 11:09 / Shutterstock
  4   0
Bylinky nádherně vypadají a svou aromatickou vůní příjemně provoní okolí. Úžasné na nich je, že rostou nejen na zahradě: daří se jim i v omezených podmínkách truhlíku na balkoně nebo květináči za oknem. Víte, jak bylinky správně tvarovat a stříhat?

Pokud jste propadli pěstování bylinek, právě srpen je tím pravým měsícem pro poslední zástřih a také pro jejich rozmnožování. Pojďme se podívat, jak na to.

Jak správně stříhat?

Dřevnatějící bylinky, jako je rozmarýn, tymián, šalvěj, levandule, yzop či saturejka udržíme husté, košaté a kompaktní pravidelným zastřihováním, které je zároveň sklizní. Poslední vhodný čas na tuto úpravu nastává v srpnu, neboť bylinky do zimy ještě obrazí a snáze ji přečkají.

Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Na podzim si pak ještě pár čerstvých snítek nebo můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. 

Množení bylinek řízkováním

S posledním zastřižením můžeme odebrat řízky. Mnohé vytrvalé bylinky lze díky řízkování namnožit snadno a rychle. 

Jak na to?

  • Odebereme větvičky přibližně 10 cm dlouhé. Nůž či nůžky musí být ostré, aby okraj řízku neroztřepily.
  • Z dolní třetiny odstraníme lístky a zapíchneme ji do lehkého substrátu nejlépe v sadbovačích nebo květináčích. Substrát udržujeme mírně vlhký. 
  • Ideální teplota pro zakořeňování se u většiny bylinek pohybuje mezi 15-25 °C. Většinu řízků mrazuvzdorných rostlin však můžeme přes zimu nechat v nevytápěném skleníku, nebo dokonce přímo na venkovním záhonu. 
  • Většina bylinek zakoření do dvou měsíců.

Ochrana bylinek před před mrazy

Méně odolné

Pokud se bylinek nechcete zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, bobkový list či citronová tráva. Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku.  

Více odolné

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček. Půdu kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy a ještě zahrňte vrstvou spadaného listí. Takto chráněné bylinky vám krásně přečkají zimu. Správné ostříhání levandule vám příští rok zajistí záplavu květů.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Věda & Vesmír

V Číně byl objeven prehistorický unikát. Pravěký tvor připomínající stvoření z hvězdných válek

Bydlení

Čas na trampolínu. Pozor na nekvalitní konstrukce

Zavřít reklamu