Sužují vaš byt rychle se množící octomilky? Poradíme, co na ně platí

 Dům 
25. srpna 2019 14:59 / Ema Maxová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Octomilky naše domácnosti zaplavují od nepaměti Archiv
Jak se jednou v domácnosti octomilky objeví, není vůbec snadné se jich zbavit. Množí se totiž neuvěřitelnou rychlostí. Když ale víte, jak na ně, dá se tenhle boj s octomilkami vyhrát. Můžete zkusit také vyrobit jednoduchou past, která funguje a navíc je ekologická.

Octomilky jsou malé, velmi protivné a velmi rychle se množí. Láká je sladká vůně zrajícího ovoce, ale nepohrdnou ani zeleninou nebo pečivem. Milují vše kvašené, s chutí nasávají zbytky vína a hodují nad odpadky z koše. Díky našim radám můžete boj s tímto drobným hmyzem vyhrát.

Nejprve obecné rady

 • Nejdůležitější ochranou je samozřejmě prevence. Především dbejte na čistotu.
 • Ovoce nenechávejte volně, ale skladujte je v lednici nebo ve špajzu.
 • Odpadkový koš s organickými zbytky ihned vyneste.
 • Pozor na šťávy na koši, pod ním či na víku. I to stačí, aby se vám v kuchyni octomilky usídlily.
 • Nemilosrdně vyčistěte spíž a odstraňte z ní veškeré nahnilé či jinak závadné potraviny.
 • Pozor také na koláče s ovocem. I ty jsou pro octomilky velkým lákadlem.
 • Nedopité víno, mošt či ovocné šťávy dejte ihned do lednice.
 • Pravidelně čistěte kuchyňský odpad.

Jednoduchá pastička

Pokud jste zkoušeli všechny možné triky, jak se otravných mušek zbavit a ani jeden zatím nezabral, zkuste si s námi vyrobit jednoduchou past, která funguje!

Co budete potřebovat

 • Zavařovací sklenici nebo jinou sklenici s víkem.
 • Kousek jablíčka nebo citronu, případně trochu vína.
 • Ostrý předmět na výrobu drobných dírek.

Postup

Postup je velmi jednoduchý a rychlý. Vezměte sklenici s víkem a do ní udělejte ostrým předmětem drobné dírky. Jablko nebo citron si nakrájejte na malé kousky. Pokud použijete víno, nalijte malé množství do připravené sklenice. V případě ovoce dejte pár malých kousků do sklenice a uzavřete. Máte hotovo! Mušky začnou létat do sklenice, ale už nebudou umět vyletět ven. Fotografie této pasti na octomilky naleznete v naší fotogalerii.

Další možné způsoby

Klasická mucholapka (někdy tyto lepicí pásky můžete najít pod názvem beruška). Lepí se někde v blízkosti okna. Vylučují feromony, které octomilky přilákají, a insekticidy je následně zahubí. Pořizovací náklady jsou okolo padesáti korun za balení, kdy vám jeden proužek vydrží asi 3 měsíce. Záleží, jakou máte doma invazi.

Elektrický pomocník

Elektrický lapač svítí a přitahuje hmyz. Některé typy hubí elektrickým proudem, jiné octomilky nasají do zásobníků. Celý přístroj je poměrně tichý, jen pořizovací ceny jsou o něco vyšší. Elektrický lapač koupíte od 300 Kč a více. Na druhou stranu nejde o žádný chemický prostředek.

Koření

Stejně jako komáři i octomilky prý nesnáší vůni koření. Rozložte si po bytě misky s hřebíčkem a do květináčů můžete zapíchnout stroužek česneku. 

Masožravé rostliny

Hezký a moderní doplněk do bytu, který se vám o tyto potvůrky postará. Stačí je vhodně nakombinovat, s tím vám poradí v hobby marketu či v zahradnictví a máte vyhráno. Masožravá rostlina je elegantní a bude vás bavit ji sledovat při lovu.

Vysavač

Na talíř dejte kousek ovoce a nechte do druhého dne. Když se kolem nich slétne hejno, zapněte vysavač.

V boji proti veškerým škůdcům v domácnosti je vždy nejdůležitější prevence. Především dbejte na čistotu. Dále čtěte: Nepříjemné reakce na hmyzí bodnutí? Zkuste je zmírnit pomocí rad našich babiček.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?