Máte elektrokolo? Nezapomeňte na jeho údržbu, zvýšíte tím i vlastní bezpečnost

 Ostatní 
27. srpna 2019 15:55 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Elektrokola vyžadují speciální péči Depositphotos
Obliba elektrokol stoupá a už dávno pořízení této vychytávky není jen výsadou seniorů. Na silnicích či cyklostezkách často ani nepoznáte, kdo má elektrokolo a kdo běžný bicykl, protože výrobci čím dá častěji umisťují akumulátory do rámu kola. Pokud si ale elektrokolo pořídíte, nezapomeňte na jeho pravidelný servis.

S elektrokolem můžete vyrazit po městě na nákupy i za pracovními záležitostmi bez obav, že byste do cíle dorazili zpocení a unavení. Když budete chtít, můžete šlapat jako na běžném kole, pokud budete chtít zadechnout, využijete elektromotor. Míru asistence, kterou vám e-kolo nabídne, si můžete libovolně nastavit a měnit.

Běžná elektrokola neváží o moc víc než klasická kola a ani v provedení se od nich příliš neliší. Široký je i sortiment klasických městských kol a k dostání jsou také známé skládačky s elektromotorem. O elektrokolo však musíte náležitě pečovat. Dobrá údržba vám přinese nejen správný požitek z jízdy, zvýší i vaši bezpečnost a prodlouží životnost samotného kola.

Kontrolujte kolo před každou jízdou

Možná to někomu bude připadat nadbytečné a hlavně otravné, ale kontrola elektrokola před každou jízdou je opravdu důležitá. Jednak tak ochráníte své zdraví, ale hlavně díky tomu můžete odhalit počínající problém hned v jeho zárodku, což vám ve výsledku ušetří peníze. Odborníci radí před každou jízdou provést kontrolu brzd (jejich funkčnost a seřízení), nahuštění pneumatik, dotažení řídítek, pedálů a také přehazovačky, stavu baterie a zejména u skládacích mechanismů důkladné dotažení šroubů.

V závislosti na četnosti používání elektrokola pak nejlépe po každých ujetých 200 kilometrech proveďte důkladné promazání řetězu, čepů a ložisek. Nepřehlédněte ani případné opotřebení jednotlivých součástek a případně proveďte jejich výměnu. Samozřejmostí je také pravidelné a důkladné očištění elektrokola při znečištění. Nejde jen o estetické hledisko, pečlivou péčí především zabráníte případné korozi i nadměrnému opotřebení.

Péče o motor a baterii

Srdcem elektrokola je motor a baterie a obojímu je tak nutné věnovat velkou pozornost. Pravidelnou péčí o ně si zajistíte správnou funkčnost, ale také prodloužíte jejich životnost. Správné dobíjení baterie je základ, který vám ušetří nákup nové baterie. Baterie se totiž i při nepoužívání elektrokola musí minimálně 1x za měsíc opět dobít. V opačném případě dochází k jejímu samovolnému přirozenému vybíjení a baterie může být nenávratně poškozena. Poškození může způsobit buď úplnou nefunkčnost nebo kratší dojezd. Pokud víte, že elektrokolo nebudete používat delší dobu, baterii vždy z elektrokola vyjměte. Při správném zacházení s baterií vašeho elektrokola také neopomeňte použít pouze nabíječku určenou k tomuto účelu a doporučenou výrobcem. I nedodržení této samozřejmosti je často důvod rychlého konce jinak plně funkční baterie.

Odborná servisní prohlídka

Elektrokolo na rozdíl od běžného bicyklu vyžaduje specifickou péči, která vzhledem k jeho pořizovací ceně není jistě od věci. Ideální je alespoň jedenkrát ročně svěřit elektrokolo odbornému servisu, kde dají experti vše do pořádku. Sice budete muset obětovat pár stokorun, ale za dobrý pocit z bezpečné jízdy to stojí. A pokud si chcete být dobrým stavem svého elektrokola a bezpečnou jízdou na něm jistí opravdu stoprocentně, svěřte své elektrokolo do rukou profesionálů nejen před sezonou, ale i po ní. O mýtech, které kolem elektrokol panují, jsme psali zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47