Zahradní vysavač vám pomůže nejen s listím

 Zahrada 
19. října 2019 16:07 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zahradní vysavač je dobrý pomocník Depositphotos
Zahradní vysavače a fukary si získávají čím dál více příznivců. Dokáží totiž značně usnadnit práci na zahradě. Poradí si nejen s listím či zametáním nekonečného nepořádku, ale třeba i s úklidem prvního prašanu.

Zahradní vysavače mohou být benzinové či elektrické. Zajímavou možností jsou pak tiché a úsporné stroje akumulátorové. Než si stroj pořídíte, měli byste si ujasnit, co od něj očekáváte a na co ho chcete používat. Stačí vám fukar, který vyčistí cestičky od listí nebo terasu od prašanu, případně profoukne okapy? Nebo chcete mít vysavač s vakem, jenž nadrtí a pojme vysávané listí, které pak přijde do kompostu?

Pokud si vystačíte s první variantou, nejspíš zvolíte fukar. Jestliže chcete listí a další drobný zahradní odpad nejen odfouknout, ale odstranit a nejlépe rovnou zpracovat, budete potřebovat stroj, který kombinuje vlastnosti fukaru a vysavače. Obvykle ho tvoří kompaktní dvoukomorová trubice, jejíž horní část slouží k nasávání prostřednictvím podtlaku a hromadí lehký, suchý zahradní odpad v připojeném vaku. Spodní část potom vypouští vzduch ven jako trubice fukaru. K prohození funkcí stačí změna polohy klapky. U větších strojů oceníte také kolečka, která umožňují snadnější manipulaci a udržování stabilní výšky trubice nad zemí.

Berte v potaz velikost pozemku

V úvahu musíte vzít i rozlohu a členitost pozemku, který udržujete: výkonný benzinový vysavač není limitován délkou přívodního kabelu, takže ho využijete na větších, případně členitějších plochách. Měl by mít úspornou moderní konstrukci motoru s digitálním zapalováním a katalyzátorem výfukových plynů kvůli redukci emisí a hluku a též výkonný filtr, který lze vyjmout bez použití nářadí. Schopnost podstatně redukovat vysávaný materiál obstarají nože, jimiž vysátý materiál prochází – dokážou ho zredukovat i více než desetkrát. Účinný antivibrační systém a rukojeť potažená měkčenou gumou potom zajistí komfort při práci.

Akumulátorový stroj ocení ženy i senioři

Pokud chcete uklízet jen malou zahrádku nebo terasu v okolí rodinného domku, vystačíte si s tichým elektrickým strojem v zásuvce a nebudete přitom rušit sousedy. Případně můžete uvažovat o vysavači akumulátorovém, který kombinuje některé výhody benzinu a elektřiny: je úsporný, tichý a pohybovat se s ním můžete bez omezení šňůrou do zásuvky, aniž by vám šly pod nos spaliny z benzinu.

Aku fukary jsou lehčí než benzinové stroje, takže je snadno ovládají i ženy a starší lidé. Navíc vyžadují jen minimální údržbu. Výkon lze regulovat ve značném rozsahu, čímž je dán i velký rozptyl provozní doby, přibližně od 10 minut do 1 hodiny. Pokud je fukar součástí celé aku řady, ještě ušetříte: jednu baterii s nabíječkou lze použít i do dalších strojů: rotační i strunové sekačky, plotových nůžek, řetězové pily nebo prořezávače větví.

Na co všechno lze zahradní vysavač použít

Záleží na výkonu, zdaleka to nemusí být jen suché listí. Samotný fukar jsou vlastně takové velmi šetrné hrábě. Rychle sfouká listí na hromadu, a to i z problematických zákoutí zahrady, jako jsou záhonky nebo skalka. Pokud jde intenzitu výkonu nastavovat plynule, bude se vám dobře odhadovat průtok vzduchu, kdy kamínky v záhonech zůstanou a listí a nečistoty odletí pryč.

Fukar se dá použít i na vyfoukání listí z nízkých okapů, lehkého prachového sněhu z auta nebo ze zámkové dlažby na terase, případně nečistot z cestiček a schodů. Jestliže zvolíte fukar s funkcí turbo, budete mít v ruce už docela slušnou vichřici, která si poradí i s úklidem mokrého listí. Tam už je ovšem dobré chránit si oči brýlemi, protože síla fukaru je opravdu veliká a odražená nečistota může pracujícího zasáhnout. Lepší je však (zejména u elektrických vysavačů, které mají nižší výkon než benzinové), sbírat listí za sucha, případně ho sfoukat na hromadu třeba na plachtu a vysát ho teprve když trochu proschne. Jinak se může ucpat ventilační mřížka, skrz kterou se listí dostává do vaku.

Nezapomeňte na údržbu

U fukarů kombinovaných s vysavačem je třeba kontrolovat, jestli se nezanášejí vzduchové otvory vrtule, která nese nože. Podtlak vysává listí přímo na rotující nože, které ho rozsekají a rozptýlí skrz vzduchové otvory vrtule do pytle. Pokud se tyto otvory zanesou, selhává ventilace a motor se může přehřát. Proto je třeba průběžně kontrolovat stav ventilátoru a v případě potřeby ho vyčistit.

Největší péči potřebují benzinové vysavače se spalovacím motorem – u nich je třeba kontrolovat vzduchový i palivový filtr. Vzduchový filtr může být buď z papíru, nebo ze speciální textilie. Měli byste ho vyčistit vždy po deseti hodinách práce. Pokud je filtr pouze zaprášený, stačí ho vyklepat a vrátit na místo. Jestliže je ale zašpiněný od benzinu nebo oleje, potřebuje vyměnit.

K palivovému filtru se tak snadno nedostanete, a to je dobře. Jeho kontrola, případně výměna je složitější a měli byste ji nechat raději na servisním technikovi. Stačí to udělat jednou do roka. O tom, jak si z pohrabaného listí vyrobit užitečnou listovku, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Dům a zahrada

Připravte si tablety na čištění záchodu. Postačí vám tři suroviny: Jedlá soda, kyselina citronová a...

Zavřít reklamu