Chcete mít příští rok dobrou úrodu? Nástává čas chránit vaše stromy i keře

 Zahrada 
26. října 2019 10:17 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nejenom mráz, ale i slunce může stromy zničit Internet
Pokud chcete mít i příští rok dobrou úrodu ovoce, je potřeba stromy i keře na vaší zahradě chránit před mrazem, ale i sluncem. Teď je na to ideální období.

Nejvíce ohroženy jsou během zimy zejména mladé stromy a keře. Ty může ohrozit během následujících měsíců hned několik faktorů zároveň. Je to sluníčko, holomrazy, ale naopak i velké množství sněhu, a také škůdci, zejména hlodavci. Jak a čím tedy zahradu ochránit?   

Moc slunce škodí

I když to možná zní překvapivě, moc slunce během zimy opravdu stromům škodí. Působením slunečních paprsků na kmen se kůra zahřívá tak, že v kmeni začne proudit míza. Jenže ve chvíli, kdy po slunečném dni přijde mrazivá noc, je problém na světě. Na kmeni se vlivem rozdílných teplot udělají tzv. mrazové trhliny, a to způsobuje, že kůra postupně odumírá a odchlipuje se od dřeva. A výsledek? Strom může odumřít.

Vápno je klasika

Už i naši předci využívali sílu hašeného vápna. A tato osvědčená ochrana je doporučována i v dnešní době. Ideální nátěr je 20% vápenné mléko, které si připravíte smícháním hašeného vápna s vodou. Do směsi lze přidat i trochu hlíny, barva pak na kmenech stromů mnohem lépe drží. Ještě před začátkem prací zkontrolujte stromy a případnou odumřelou kůru seškrábejte. Nátěr klidně můžete během zimy zopakovat, a stejně tak učiňte i v předjaří, aby vám stromy nerašily předčasně.

Deska jako bariéra 

Pokud nechcete mít bílou zahradu, pak si můžete pomoci fyzickou bariérou. Stačí, když si najdete velkou dřevěnou desku, kterou připevníte ke stromu z jižní strany. Desku zajistěte, aby ji neshodil vítr a deska stromek nepoškodila. Tuto ochranu nenatírejte nikdy tmavou barvou, aby nepřitahovala sluneční paprsky.

Pomůže i obal

Stromky můžete jednoduše také obalit jutovinou, chvojím, slámou nebo rákosím, které je ochrání nejen před sluncem, ale i před sněhem a holomrazy. Pokud nemáte ani jedno k dispozci, lze použít staré krabice či bublinkovou fólii. Tu musíte na několika místech propíchnout, aby strom mohl dýchat a kmen se nezapařil. Takové obaly navíc ochrání stromy i před nenechavými hlodavci, kteří si zvláště v zimě rádi pochutnávají na kůře stromů. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí, které pak můžete následně dál využít. Jak? O tom jsme více psali zde.

Nasaďte stromu čepici

Obalit stromům můžete nejenom kmen, ale klidně mu můžete svázat provázkem i větve. Díky tomu vám nebude sníh lámat větve. A pokud na svázaný stromek či keř nasadíte návlek z plátěného či jutového pytle jako čepici, ochráníte tím dřevinu před velkou sněhovou nadílkou a holomrazy. Díky těmto krokům se vám zahrada příští rok odmění bohatou úrodou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte