Většina lidí si myslí, že koleus je jednoletka. To je ale chyba, naučte se jej přezimovat

Africká kopřiva při dobré péči vydrží i řadu sezon
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
22. listopadu 2019 10:33 / Pixabay
  1   0
Koleus je jeden z názvů africké kopřivy. Většina lidí si myslí, že jde o jednoletku. Ve skutečnosti jde ale o rostlinu, která vám může sloužit řadu let. Máme další informace.

Africká kopřiva je oblíbenou rostlinou zejména pro své zbarvení. Na většině listů najdete vždy alespoň tři barvy. Jde o rostlinu, která se dá pěstovat venku, ale dobře poslouží i uvnitř. A právě uvnitř ji můžete udržet i přes zimu. Také stojí za to si rostlinu namnožit a tak jí mít další rok dostatek.

Jak na přezimování

Koleus ochotně přezimuje při teplotách kolem 12 až 15 stupňů Celsia. Velkým rizikem v průběhu zimy je nedostatek světla. Jestliže však máte příhodnou, dobře osvětlenou chodbu, můžete tam bez obav rostlinu umístit a ona se vám odvděčí až několikaletou existencí. Může se stát, že v důsledku menšího množství světla nebude na jaře vypadat dobře, ale v tom případě postačí koleus zastřihnout a nechat obrazit.

Množení

Koleus můžete snadno množit pomocí vrcholových řízků. Ty vložíte do vody a do jednoho měsíce máte zakořeněnou rostlinu. Také lze použít lehký substrát. Z jedné rostliny tak můžete mít rostlin mnoho, protože africké kopřivě zastřihování vyhovuje. Výhodou je i to, že nové rostliny budou mít stejnou barevnost jako rostlina matečná. Další možností je pochopitelně pěstování ze semínek. Tam již může docházet k barevným změnám.

Péče

Koleus je nenáročná rostlina, která nevyžaduje velkou pozornost. Stačí pravidelná a vydatná zálivka a jednou za týden i přihnojení pomocí hnojiv, která nejsou příliš bohatá na dusík. Potom se totiž špatně vybarvují listy, což je u africké kopřivy pochopitelně na škodu. Pro venkovní použití doporučujme samozavlažovací květináče. Více se o nich dozvíte zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

Zavřít reklamu