Tyčový vysavač je šikovný pomocník na úklid. Jak zvolit vhodný typ a model pro vaši domácnost

 Dům 
14. května 2020 14:18 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pro tyčový vysavač je charakteristická nízká hmotnost Depositphotos
Vysávání je u vás doma téměř na denním pořádku a přemýšlíte, že si pořídíte nového pomocníka v podobě tyčového vysavače? Vybírat můžete mezi mnoha typy i modely.

V první řadě si musíte odpovědět na otázku ohledně typu napájení. Máte v plánu preferovat tyčový vysavač s kabelem s neomezenou dobou provozu, nebo přístroj s neomezenou mobilitou, ale s limitovanou dobou výdrže baterie?

Napájení ze sítě

Pokud dáte přednost vysavači napájenému ze sítě, získáte výhodu, že můžete vysávat, jak dlouho chcete a kdy chcete. Nemusíte se totiž ohlížet na to, zda je baterie dostatečně nabitá, jednoduše zapojíte kabel do zásuvky a jedete. Tento model disponuje také vyšším výkonem. Problém je však v tom, že jste při práci omezeni kabelem. Z toho důvodu si před výběrem dejte pozor na délku kabelu, aby byla pro vaše účely dostačující.

Vysavač na baterii

V případě, že zvolíte variantu tyčového vysavače na baterii, získáte výhodu neomezeného pohybu po bytě či domě bez nutnosti hlídat napájecí kabel. U mnoha modelů se však spolu s vybíjením baterie snižuje sací výkon.

Tyčové vysavače na baterii mohou být vybaveny buď Ni-Mh, nebo Li-ion baterií. V případě první zmíněné baterie se jedná spíše o starší typ, který v moderních přístrojích již téměř nenajdete. Jejich hlavní nevýhodou je, že pokud ji budete nabíjet dříve, než se zcela vybije, bude docházet ke snižování její kapacity. Druhý zmíněný typ baterie patří v současné době mezi nejpoužívanější. U takového modelu nevadí, pokud baterii začnete nabíjet i v případě, že není zcela vybitá. Naopak je to žádoucí. Kdyby zůstala dlouho vybitá, začala by se zkracovat její životnost.

Jak dlouho nabíjet?

U akumulátorových tyčových vysavačů je důležitá také doba nabíjení a provozu. U každého modelu je doba jiná, nejčastěji se však setkáte s nutností nabíjet minimálně šedesát minut, ale dostat se můžete až na několikahodinové číslo. Pokud vysáváte několikrát denně, což se většinou děje v rodině s dětmi, rozhodně si nepořizujte vysavač s potřebou několikahodinového nabíjení.

Co se týče provozní doby, za velmi nízkou se považuje provozní doba v rozmezí 15 - 20 minut. Standardní délka bývá obvykle 40 - 50 minut na jedno nabití. Nejlepší tyčové akumulátorové vysavače mohou nabídnout provozní dobu mezi 50 - 95 minutami. Jaká jsou často přehlížená místa při úklidu, jsme psali zde.

Typ sběrné nádoby

Závěrem je vhodné se podívat na typ sběrné nádoby. Sáčkový tyčový vysavač vyžaduje pravidelné dokupování a výměnu sáčků, čímž se zvyšují náklady na provoz vysavače. Je to ale hygieničtější varianta, která je vhodnější pro alergiky. U bezsáčkového tyčového vysavače jsou nečistoty sbírány do průhledné nádoby, která by se měla po každém úklidu vysypávat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...