Kuchyňské houbičky jsou nejvetším semeništěm bakterií v celém bytě. Jak je čistit a jak často měnit
Během nové studie němečtí vědci našli na 14 použitých houbičkách, které testovali, až 54 miliard bakterií na krychlový centimetr. Naštěstí mnoho bakterií bylo pro člověka neškodných, ale studie zjistila některé odrůdy salmonely a E. coli, které by mohly vést k chorobám přenášeným stravou. Co tedy dělat, aby vaše talíře byly skutečně čisté?
Bakterie v houbičce zničte v mikrovlnce
Podle vědců je nejlepším způsobem, jak zabít bakterie v opakovaně používaných houbičkách, jejich vyčištění v mikrovlnné troubě nebo myčce na nádobí. Tyto přístroje dokáží zabít téměř 100 procent bakterií. Pokud se rozhodnete pro mikrovlnnou troubu, nejprve houbičku důkladně navlhčete a dejte ji na minutu do mikrovlnky. Alternativně byste mohli houbičku vyčistit v horním stojanu myčky při zapnutém cyklu sušení.
Ani při dobré péči nevydrží houbička věčně
I když houbičku vyčistíte od bakterií v mikrovlnce nebo myčce, ani tak nevydrží věčně. Pokud je budete takto "dezinfikovat" každý druhý den, pak vám houbička vydrží zhruba dva týdny, poté ji i tak vyhoďte a pořiďte si novou.
Místo houbičky používejte jiné materiály
Pravidelné čištění a výměna houbiček je sice bezpečnou variantou, ale je to rovněž trochu nepraktické. Místo klasické houbičky na nádobí můžete vyzkoušet jiné materiály ve formě různých kuchyňských hadříků a utěrek.
Ty bývají často z organických materiálů, jiné jsou zase z mikrovlákna, dají se snadno vyprat a na rozdíl od houbiček nezadržují bakterie, také vydrží mnohem déle. Dále čtěte: Polštáře a přikrývky. Jak často je prát a na jakou teplotu je to ideální.