Dřevěný plot je klasika, plastové plotovky jsou bez údržby

Dřevěný plot má své kouzlo
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
12. května 2020 13:00 / Internet
  0   0
Pokud se chcete na své zahradě cítit bezpečně a v soukromí, bez plotu se to neobejde. Ploty ale neplní jen ochrannou funkci vašeho majetku, stále více rostou požadavky na jejich estetiku. Plot by měl korespondovat s domem či chalupou. Pokud máte rádi klasiku, sáhněte při stavbě plotu po plotovkách.

Plot musí být především funkční a odolný. V ideálním případě bude mít dlouhou životnost a výhodou je, když je plot bezúdržbový. Určitě chcete, aby váš plot vypadal dobře a dokreslil vzhled vašeho domu. Pokud se rozhodnete pro klasický vzhled plotu, budete potřebovat plotovky. Ty se dnes vyrábějí ze dvou materiálů: dřeva a plastu.

Dřevěná plotovka - klasika, tradice

Dřevo je tradiční materiál, z něhož stavěli ploty už naši předci. Ze dřeva se vyrábějí kusové plotovky, které mají různé druhy zakončení. Typické je kulaté zakončení, ale setkáte se i se zakončením do špičky nebo s rovným řezem. Výhodou dřevěné plotovky je estetický vzhled, ale i dlouhá životnost dřeva.

Nevýhodou je, že dřevěný plot potřebuje péči a pravidelnou údržbu. Záleží na nátěru a typu dřeva, ale jednou za 5 let budete muset plot znovu ošetřit. Zbavit ho případného zanesení a znovu ho natřít. Je nutno počítat s tím, že dřevo může pracovat – i přes nátěr měnit svůj barevný odstín a v latích se mohou objevit praskliny. Dřevěné plotovky se dnes prodávají v různém cenovém rozmezí. Koupit můžete i celé laťové ploty, které zasadíte na kůly.

Plastové plotovky jsou bez údržby

Plast již pronikl do všech oblastí našeho života a ploty nejsou výjimkou. Možná jste si všimli, že někteří sousedi okolo vás mají pořád stejně barevný plot i po několika zimách. Barva se na plotě neolupuje, nemění svůj odstín. Plot je pořád takový, jaký byl první den. Je pravděpodobně z plastu.

Plastové plotovky se většinou vyrábějí z tříděného plastu a svým vzhledem i barvou se nápadně podobají dřevu. Na vzdálený pohled nepoznáte, že plot není zhotovený z dřevěných plotovek. Plastová plotovka nevoní, nejsou v ní suky a nevyniká kresbou dřeva.

Plastová plotovka je však velmi odolná. Perfektně zvládne povětrnostní vlivy, nenasákne vodu, není ji třeba opakovaně natírat. S plastovou plotovkou můžete pracovat jako s dřevěnou – řezat je, vrtat a upravovat. Plastové plotovky se prodávají ve velké škále barev, ty dražší varianty mají ochrannou UV fólii. Ta vám udržuje barevnou stálost a zvyšuje odolnost. Dále čtěte: Postavte si plot kolem domu. Zvládnete to sami.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: plot, plotovky, dřevo, plast
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu