Dekorativní gardénie oslní krásnou vůní

Vůně gardénie připomíná jasmín
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
08. dubna 2020 10:31 / Depositphotos
  2   0
Krásnou vůní oslní každou návštěvu gardénie jasmínovitá, která je oblíbenou pokojovou rostlinou. Kromě toho dobře vypadá a je nenáročná na péči.

Gardénie mají husté keře. Nejčastěji pěstovaným druhem u nás je gardénie jasmínovitá. Při pěstování vesměs dosahuje výšky kolem půl metru, ale někdy přesáhne i jeden metr a více. Za rok ale nevyroste víc než o 20 čísel. V přírodě může dorůst i výšky přes dva metry.

Stanoviště a teplota

Od jara do podzimu je dobré mít gardénii na světlém stanovišti s rozptýleným světlem. Pozor na přímé slunce. V zimě jí zase mírné sluneční paprsky prospívají. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota. Aby kvetla, musíte ji ale na začátku jara snížit na 16 stupňů Celsia pro nasazení i růst poupat. V takové chvíli je ideální světlejší hala nebo zimní zahrada. Když začne kvést, můžete ji dát na teplejší místo. Od jara do konce léta ji také jednou za dva týdny přihnojujte hnojivem pro kyselomilné rostliny.

Od jara do podzimu zalévejte poměrně často, aby nebyl substrát suchý. Voda ale musí být měkká, odstátá a ideálně dešťová. V zimě je potřeba zase zálivku omezit. Gardénii prospívá časté rosení měkkou vodou, nedávejte ji ale na poupata nebo květy. V suchém vzduchu budou květy opadávat dříve. Kromě rosení pomohou i odpařovače s vodou.

Tmavě zelené listy mají velkou plochu a jsou lesklé. V průměru dosahují až deseti centimetrů. Když se rozvinou, jsou bílé. Postupně mění barvu. Jejich vůně připomíná jasmín, proto nese název jasmínovitá.

Vůně jasmínu

Květy jsou asi na centimetr dlouhých stopkách, které vyrůstají na koncích větviček. Mají silnou a sladkou vůni opět připomínající jasmín. Jsou oboupohlavní a mívají až několik centimetrů. Květ tvoří pět až šest chlupatých trojúhelníkových plátků o délce několik centimetrů. Koruna má stejný počet bílých až světle žlutých plátků, které tvoří trubku. Plod je žlutá nebo oranžová bobule obsahující okrouhlá semena.

Rostlina je vápnostřežná, proto potřebuje kyselou půdu. Stejně tak i voda k zalévání nebo hnojivo nesmí obsahovat vápník. Pěstební substrát proto namíchejte z poloviny listovky a poloviny rašeliny, nebo vyberte substrát pro kyselomilné pokojové rostliny. Od jara do konce léta jí prospívá pravidelné hnojení a mlžení listů, nestříkejte však vodu na květy květy. O pěstování filodendronu jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Věda & Vesmír

Pravěký oceán nebylo místo ke koupání. Dno se hemžilo obřími dravými červy

Bydlení

Každý chce topit úsporně. Ne všichni ale vědí, co pro to udělat

Zavřít reklamu