Zelená střecha má řadu výhod. Zahrada nad hlavou dokáže pročistit vzduch i odbourat stres

 Dům 
04. dubna 2020 12:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Střešní louka umožňuje osázet střechu i zajímavější zelení Internet
Zelené střechy nejsou módní výstřelek, znamenají pro vás přínos ekologický i psychologický. Vracejí do měst zeleň a kompenzují zabírání půdy velkoplošnou výstavbou.

Zahrady na střechách domů pročišťují vzduch, odbourávají stres, poskytují prostor pro relaxaci.

Co vám to přinese

Souvrství zelené vegetační střechy přispívá k tepelné stabilitě budovy, snižuje tepelné ztráty, chrání nosné konstrukce před mechanickým poškozením a UV zářením. Rovněž vytváří zvukovou izolaci, přičemž útlum hluku může být opravdu velký. Pokud použijete na střechu speciální vegetační pásy, můžete dosáhnout podstatně vyšší schopnosti zelené střechy absorbovat a zadržet vodu, ale také uspořit nadimenzování nosné konstrukce. Oproti klasickým zeminovým systémům vám minerální vegetační systémy umožní úsporu i na filtračních, drenážních, separačních vrstvách, protože speciální systémy tyto funkce sdružují. 

Má to i nevýhody

Spravedlivě si přiznejme i nevýhody. Vegetační střecha má vysoké pořizovací náklady, zvyšuje zatížení nosné konstrukce. Pokud dojde k poškození izolačních vrstev, mohou být opravy nákladné. Proto je nutné oslovit na začátku profesionální firmu. Pokud zvolíte střechu s intenzivní zelení, bude krásná, ale zaplatíte za to daň v podobě pravidelného zavlažování či doplňování vegetace.

Výchozí podmínky

Než se pustíte do výběru vegetačního střešního systému, musíte si ujasnit, co je u vaší střechy možné a co nikoli. Důležité faktory jsou sklon střechy, nosnost konstrukce, následná údržba. Nosnost střešní konstrukce je řešitelná u novostavby, kde můžete předem počítat se zvýšeným zatížením, které do konstrukce přináší těžká vegetační vrstva. V případě rekonstrukce se může stát, že vám statika nedovolí střechu ozelenit. Pokud však použijete vegetační pásy nebo panely s nižší hmotností, zpravidla vám souvrství umožní zazelenit střechu i tam, kde by to bylo zeminou nemožné. Pak musíte zvolit vhodný typ a skladbu vegetační střechy.

Návrh skladby

Při návrhu skladby střešní zahrady se vychází ze stejných konstrukčních zásad, tj. vlastní vegetační souvrství se realizuje bezprostředně po dokončení vrstev středního pláště. U klasických střech hydroizolační vrstvou, u střech obrácených a kombinovaných tepelnou izolací s ochrannou textilií. Z hlediska použitých druhů ozelení se rozlišují extenzivní a intenzivní vegetační střechy. 

Extenzivní střecha

Extenzivní střešní zeleň charakterizujeme jako odolnou, nenáročnou, do plochy se rozrůstající. Patří sem mechy, trávy, byliny, trvalky, skalničky, plazivé dřeviny. Extenzivní střecha je pohledná a nenáročná na zhotovení a údržbu.

Intenzivní střecha chce péči

Intenzivní střešní zeleň zahrnuje trávníky, keře, květiny, stromy. Další možností ozelení střechy je zeleň v kontejnerech, v přemístitelných nádobách, velkoobjemových květináčích, jde o takzvanou mobilní zeleň. O intenzivní střechu se musíte pravidelně starat. O tom, jak na střeše zatočit s nežádoucím mechem, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím