Eukalyptus je zázrakem, který léčí i chrání

 Ostatní 
17. října 2016 11:45 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Eucalyptus robusta Wikimedia Commons/Forest & Kim Starr
Zaručeně provoní vzduch u vás doma. Spolehlivě odpudí moly. Protáhne vám ucpaný nos. O kom je řeč? O eukalyptu čili blahovičníku, aromatické rostlince z daleké Austrálie. Čím je tak zvláštní? Jemné žlázky eukalyptu dezinfikují vzduch svými silicemi. Průmyslově se užívá do léčiv proti zánětům horních cest dýchacích.
Eukalyptus pochází původem z Austrálie a Tasmánie, ale dnes se vyskytuje v celém tropickém a subtropickém pásmu. Divoce roste v Africe, na Středním Východě, v Asii i Jižní Americe. V Austrálii jsou eukalypty hlavní složkou potravy koal. Známých je asi 700 druhů eukalyptů, které mohou mít podobu keře i stromu. Některé druhy dokonce patří mezi nejvyšší stromy světa, protože běžně dorůstají výšky až 100 metrů.

Přírodní zázrak, který léčí a uzdravuje
Léčebná síla eukalyptu je známa už od 19. století, hojně ho využívali australští domorodci. Člověku dokáže poskytnout neuvěřitelnou úlevu při nejrůznějších potížích, právem je proto nazýván stromem života.

Jeho pronikavá, až omamná vůně prokazatelně usnadňuje dýchání a navozuje příjemné pocity uvolnění. Výtažky z listů pak mohou působit jako lék proti bolesti, nebo dokonce i jako hadí protijed.

Je ideální do každého pokoje, uvolňováním vonných silic totiž dokáže pročistit vzduch a ničí škodlivé bakterie. Má dokonce schopnost zbavit škodlivin vzduch i v místnostech, kde se kouří. Jen v ložnici by mohl příliš dráždit čichové smysly, proto je vhodné přestěhovat ho tam jen v případě, že máte například ucpaný nos.

Bylinný přípravek z eukalyptu tak pomáhá léčit astma, záněty průdušek, bolesti v krku, kašel, nachlazení nebo záněty vedlejších nosních dutin. Silice působí i proti některým virům, jako jsou spalničky, spála či herpes, a také proti křečím. Eukalyptus má i antiseptický účinek, používá se proto na rány. Dále snižuje horečku a dokáže pomoci při bolestech hlavy i migrénách. Ve formě mastí ulevuje od revmatických bolestí.

Eukalyptový olej
Je vhodný k inhalaci, koupelím i masážím. Olej je také součástí mnoha léčivých mastí určených k léčbě revmatických nemocí, pohmožděnin, vymknutých kloubů. Je využíván jako přírodní repelent proti molům a komárům.

Pěstování eukalyptu
Mezi nejznámější druhy blahovičníku patří blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii), blahovičník citrónový (Eucalyptus citriodora) a blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus). Pokud byste si chtěli blahovičník vypěstovat doma, tak můžete, není to nijak složité. Pro pěstování v bytě se však hodí jen první dva druhy, blahovičník kulatoplodý je na pěstování v bytě příliš veliký (roční přírůstek dle podmínek 3 až 10 metrů!).

Blahovičník Gunnův
Jde o nejvoňavější druh eukalyptu, který divoce roste pouze v Tasmánii. Vytváří menší stromek s drobnými kulatými lístky, jejichž barva bývá šedá až modrá.

Blahovičník citrónový
Ve volné přírodě dorůstá až 50 metrů, ale je možné jej tvarovat, proto není třeba se jeho rozměrů obávat. Je oblíbený pro výraznou citrónovou vůni, kterou jemně chlupaté listy uvolňují již při lehkém dotyku.

Eukalypty mají rády chladnější místa, kde však bude zajištěn dostatek rozptýleného světla. Přímé slunce jim nedělá dobře, nejlepší je východní nebo západní okno. Při nedostatku denního světla se za ním rostlina začne vytahovat a vznikají tak dlouhé, slabé a řídce olistěné výhony. Eukalypty se vyznačují jednou zvláštností - pokud jsou vystaveny úpornému slunečními záření, dokážou natočit listy tak, aby se před žárem ochránily. Porosty eukalyptu v takových případech neposkytují téměř žádný stín. Blahovičník bychom měli dát přezimovat do chladnější světlé místnosti, kde by se teplota měla pohybovat ideálně kolem 5 až 10 °C. Pozor, blahovičník není mrazuvzdorný!
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47