Krok za krokem výměny termoventilu

 Dílna 
15. října 2016 23:46 / Marie Popelková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Návod na montáž a demontáž regulátoru teploty krok za krokem. Internet
Termostatické ventily na radiátorech ústředního topení pomohou snížit spotřebu při vytápění. Ventil je automatický regulátor teploty vzduchu ve vytápěné místnosti. Při dosažení zvolené hodnoty termostatická hlavice přivírá kuželku ventilu a snižuje průtok vody: uživatel tak nemusí regulovat průběžně výkon topení manuálně. Termostatický ventil plní funkci prostorového termostatu pro každou místnost samostatně. Tepelně roztažná látka v jeho hlavici při dosažení v místnosti nastavené teploty uzavře
Termoventily nemůžeme nainstalovat, jsou-li dům nebo byty napojeny na kotelnu s násypnými kotli na tuhá paliva. Řeší totiž pouze distribuci tepla do jedné místnost, bez vazby na výrobu tepla v kotli. Výměnu ventilů si také nemůže udělat uživatel v domě s více byty sám – je třeba připravit projekt a po namontování ventilů celou soustavu nově vyregulovat.

1. Demontujte původní ventil. Jako první povolte převlečnou matici na straně k topnému tělesu. K tomu použijte kleště na trubky nebo hasák.

2. Stiskněte je na zadním konci oběma rukama pevně k sobě. Pak zjistíte, že se převlečná matice dá povolit bez přílišného vynaložení síly.

3. Demontujte nyní ventil z trubky topení. Pozor u mědi: Bude-li trubka Vašeho topení z tohoho materiálu, potřebujete druhé kleště pro držení v opačném směru, aby se trubka nepřekroutila.

4. U ocelové trubky se závitovou vsuvkou dejte pozor, aby se vsuvka v trubce nepřetočila.

5. Nyní musíte odstranit původní vnitřní šroubení s převlečnou maticí z topného tělesa. K tomu potřebujete speciální klíš, odstupňovaný pro velikost ventilů 3/8 až 3/4 palce.Klíč vsunete do vnitřní části původního vnitřního šroubení a vytočíte je doleva. Šroubení může být zarezlé, jednejte opatrně.

7. Naviňte konopí na nové vnitřní šroubení s převlečnou maticí. Je rozhodující, abyste si dali pozor na směr ovíjení. Konopí navíjejte vždy doprava a rovnoměrně po směru závitu a pevně je zatahujte.

8. Namažte těsnicí pastou.

9. Oviňte trubku topení konopím. Dříve ji však zbavte zbytků starého konopí.

10. Dávejte si pozor na směr ovíjení - doprava, ve směru hodinových ručiček a zatlačujte do směru závitu. Namažte pak konopí těsnicí pastou.

11. Našroubujte nový termostatický ventil stavitelným plochým klíčem na závit trubky topení. Ventil zatočte až ke konci závitu ovinutého konopím. Dejte pozor, aby těleso ventilu mělo ve vodorovné poloze svůj výstup pro nastavovací čídlo.

12. Převlečnou matici na straně topného tělesa utáhněte pevně plochým klíčem. U průchozího přímého ventilu je nutný druhý plochý klíč.

13. Ten nasaďte opačně na šestihran tělesa ventilu a dotáhněte převlečnou matici. Dotahujte opatrně a s citem.Ochrannou čepičku nového ventilu můžete sejmout šroubovákem. Závit se přitom nesmí poškodit. Nasaďte nastavovací čidlo ventilu a upínací zařízení pevně utáhněte.

14. U jiných výrobků musíte přesuvný kryt našroubovat na závit. U volného čidla upevněte kapilární trubičku na krycí podlahovou lištu nebo pomocí hmoždinky na stěnu.

15. Uzavřete všechny odvzdušňovací šrouby. Napouštěcí a vypouštěcí kohout nastavte do polohy napouštění. Napusťte topný systém na tlak 1,5baru. Topná tělesa odvzdušněte. Pokles tlaku v důsledku ztráty odvzdušněním vyrovnejte zpět na 1,5 baru.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu