Nepodceňujte varovné signály přehřátí u psů

Někdy se únava z horka od lenosti těžko rozeznává
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
27. června 2020 10:47 / Depositphotos
  0   0
Nelze předpokládat, že bychom se letos dočkali teplotně podprůměrného léta. Teploty již nyní atakují třicítku, a tak bychom na očekávaná horka měli připravit nejen sebe, ale i naše chlupaté kamarády. Jejich termoregulace je odlišná a je dobré se naučit signály, kterými dávají najevo, že je sužuje horko.

Podívejte se s námi na několik základních pravidel, s kterými můžeme psům v horkých dnech ulehčit.

Čerstvá voda, čistá miska

Zcela základní podmínkou je zajištění dostatku čisté pitné vody po celý den. Minimálně jednou denně misku důkladně vymyjte, aby se v ní nezačaly tvořit bakterie, a pravidelně doplňujte. Pokud se rozhodnete jít na delší procházku, mějte vždy s sebou láhev s vodou, kterou mu pravidelně dopřávejte. U psů totiž snadno hrozí dehydratace. Speciální psí láhve na vodu s výklopnou miskou stojí pár korun a jsou neocenitelným pomocníkem na výletech.

Zabraňte dehydrataci

Je běžné, že se psi ochlazují zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Avšak ve chvíli, kdy váš pes při tom začne nadměrně slintat, je ohroženo jeho zdraví. Slintání doprovází navíc otupělost, zmatenost a oči zalité krví, což jsou neklamné známky dehydratace a přehřátí psa. V žádném případě psa nepolévejte vodou, mohli byste mu velmi ublížit.

Psa můžete vodou lehce omývat, případně jej opatrně svlažovat ze stříkající hadice. Myslete však na to, že v žádném případě nestačí, pokud mu zvlhčíte záda a hřbet, důležité jsou také tlapky a břicho. Pokud máte po ruce ručník, namočte ho a nechte na něj psa lehnout. Pokud se situace rychle nezlepší, navštivte veterináře a poraďte se o dalším postupu.

Omezte dlouhé cestování

Vaše každodenní procházky a pobyt v přírodě přizpůsobujte denní době. Na špacíry vyrážejte hned z rána a později večer. Je-li nutné venčení během dne, tak jej omezte skutečně jen na nejnutnější dobu. Eliminujte také společné cestování v autě, zvláště pokud nejste schopni auto příjemně vychladit. Avšak dávejte pozor na velké teplotní šoky ve chvíli, kdy z auta vystupujete. Jakmile se budete blížit k cíli vaší cesty, měli byste klimatizaci vypnout a nechat teplotu vzduchu v autě volně srovnat s teplotou venku.

Nenechte psa čekat v autě

V žádném případě nenechávejte psa v autě například po dobu nákupu, a to ani ve chvíli, kdy necháte auto ve stínu. Zvláště u psů, kterým dělá problém být v uzavřeném prostoru, nebo jsou v autě jakkoliv stresováni, může tento neuvážený krok vést k rychlému nástupu dehydratace. Věřte tomu, že v horkých dnech váš pejsek více ocení, pokud jej necháte doma v potemnělé místnosti, do níž se nedostane slunce ani horký vzduch.

Ačkoli se to nemusí zdát pravděpodobné, i když je venku horko a sucho, klíšťata i jiní paraziti jsou stále aktivní. Nezapomínejte proto pejsky vybavit vhodným antiparazitním přípravkem, který vám může ušetřit mnoho trápení a případných zdravotních problémů. Zde se dočtete, jak můžete svého miláčka chránit před klíšťaty přírodní cestou.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu