Kachlová kamna promění jakoukoliv místnost v útulný prostor, navíc si na sebe dokážou i vydělat

Nejkrásnější pohled je na hořící dřevo
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
08. července 2020 18:45 / Depositphotos
  0   0
Kachlová kamna se dnes těší velké oblibě, staletími ověřený postup konstrukce kachlových kamen totiž nabízí senzační a okouzlující vzhled, ale má také vlastnosti, které předčí krby i kamna s krbovou vložkou. Vysoká účinnost s důmyslným systémem vytápění více místností vám umožní využití tepla maximálně. Navíc si kachlová kamna dokážou na sebe i vydělat. A jakoukoliv místnost promění v útulný prostor.

Krásu kachlových kamen doplňují prvotřídní vlastnosti. Investice do kachlových kamen v domě s vytápěním ušlechtilými energiemi se dokáže vrátit v průběhu několika topných sezon.

Vlastnosti kachlových kamen

Vysoká účinnost patří k nejzajímavějším vlastnostem kachlových kamen. Lze říci, že se jedná o schopnost co nejefektivněji využít nejteplejších spalin – především zadržet je co nejdéle v kamnech. Právě v této technologii se kachlová kamna liší od krbů, ve kterých se horké spaliny nezdrží a putují přímo do komína. Nejčastěji se topí dřevem, ale existuje úprava kachlových kamen pro topení uhlím. Akumulační schopnost závisí na velikosti a typu kamen. Díky této vlastnosti nemusíte přikládat v noci nebo když jste v práci. Přikládá se přes den dvakrát až třikrát.

Keramické kachle nebo kamna s krbovou vložkou?

K nevýhodám kovu v kamnářství patří to, že se mohou rozpálit na vysoké teploty. Na něm potom dochází k přepalování vzduchu, všudypřítomného prachu, který je roznášen proudem horkého vzduchu. U kachlových kamen ke zmíněnému přepalování ani k cirkulaci prachu nedochází. Kamna hřejí sálavým teplem 40 až 80 °C.

Typy kamen a jejich vlastnosti

K základním typům se řadí kachlový sporák a pokojová kamna, která mají buď litinová nebo prosklená dvířka. Varianta s prosklenými dvířky vypadá jako krbová kamna. Keramické kachle se vyrábějí asi v 10 barvách. Kachlová kamna i sporáky mohou být přizpůsobeny i na ohřev vody a propojeny se soustavou radiátorů.

Jak dlouho trvá stavba kamen

Stavba kamen trvá podle jejich velikosti 2 až 3 dny. Před samotnou stavbou byste měli počítat se dvěma měsíci přípravy a především pak výrobou kachlí. Cena kamen se pohybuje od 40 000 více. Po dokončení prací byste nakonec neměli zapomenout požádat o návod na užívání kamen a tento návod dodržovat.

První zatopení

První den zatopte asi na půl hodiny, druhý den už na delší dobu. Jsou-li kamna vysušená, můžete je 3. den roztopit na plný výkon.

Údržba kamen

Vzhledem k vysoké účinnosti a malé spotřebě otopu stačí vybírat popel jedenkrát týdně. Údržba kámen není složitá a časově náročná. Stačí dvakrát za topné období kamna vyčistit nejlépe vysátím nečistot.

Co dělat, když jsou kachlová kamna nefunkční

Máte-li doma stará kachlová kamna, která jsou zajímavá, hezká a nehřejí jako za starých časů, na vině může být rozbitá vyzdívka nebo poškozené tahy. Pokud jsou dobré kachle, je možno provést celkovou rekonstrukci, případně kamna mírně upravit, zmenšit a budou vám dlouhou dobu zase sloužit. Dále čtěte: Jak vybrat správná krbová kamna, abyste nezmrzli?

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podzim začal čarovat. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v blízkém okolí

Věda & Vesmír

Rozsáhlá analýza DNA stovek Vikingů ukazuje, že nebyli takoví, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Nezničte si televizi nebo počítač špatným čištěním. Máme tři tipy, jak na to správně

Zavřít reklamu