Dodejte vaší zahradě nezvyklý půvab pomocí řebříčku

 Zahrada 
17. července 2020 08:48 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Řebříček má široká květenství Depositphotos
Pokud chcete dodat své zahradě krásu a půvab, pomůže vám k tomu řebříček. Můžete využít jeho bílou, žlutou i růžovou barvu a dát ho do záhonu nebo i do skalky.

Řebříček obecný je luční květina, kterou lidé oceňují kvůli jejím blahodárným účinkům na zdraví. Pomáhá proti zánětům. Rostlině se říká i Achillea podle bájného hrdiny. Praví se, že si rostlinou ošetřoval krvavé rány, které utrpěl v trojské válce.

Mnoho kultivarů

Lidově se rostlině říká i husí jazýček, žebřík nebo myší ocásek. Řebříček má mnoho kultivarů s květenstvím v bílé, krémové, ale i dalších odstínech růžové až po červenou a nachovou, ale také ve žluté a měděné.

Zaujme vás nejen barva květů, ale i silné aroma. Rostlina je vysoká 20 centimetrů až metr. Obvykle v době kvetení vyžaduje oporu, protože dlouhé stonky mohou padat k zemi. Většina z nich má na konci široká květenství složená z drobných kvítků bílé, žluté nebo růžové barvy.

Řebříčku prospívá slunce a propustná půda bohatá na humus. Rostlina není náročná na vláhu, ale v době kvetení ji podpořte vodou v případě, že je sucho. Dodáte jí tím na kráse. Použít můžete i přihnojení organickým hnojivem, které řebříčku prospěje.

Některé odrůdy mohou mít raději polostín jako například bertrám. Hodí se například do zahradního jezírka. Rostlina je jinak mrazuvzdorná a kvete především v letních měsících jako červen, červenec a srpen.

Dělení a řízkování

Řebříček lze po odkvětu množit dělením nebo řízkováním. Vrcholové řízky odebírejte v květnu, nebo na konci léta. Řebříček obecný a jeho kultivary nejsou příliš dlouhověké, proto se ani nezaobírejte pěstováním nových sazeniček.

Schnoucí lodyhy rostliny na podzim neseřezávejte. I suchá květenství budou působit hezky v zimní zahradě a lépe se bude chránit střed rostliny. Navíc v nich mohou najít zázemí na zimu drobní živočichové. Trsy seřízněte až v době, kdy přijde jaro. O jetelu jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu