Dodejte vaší zahradě nezvyklý půvab pomocí řebříčku
Řebříček obecný je luční květina, kterou lidé oceňují kvůli jejím blahodárným účinkům na zdraví. Pomáhá proti zánětům. Rostlině se říká i Achillea podle bájného hrdiny. Praví se, že si rostlinou ošetřoval krvavé rány, které utrpěl v trojské válce.
Mnoho kultivarů
Lidově se rostlině říká i husí jazýček, žebřík nebo myší ocásek. Řebříček má mnoho kultivarů s květenstvím v bílé, krémové, ale i dalších odstínech růžové až po červenou a nachovou, ale také ve žluté a měděné.
Zaujme vás nejen barva květů, ale i silné aroma. Rostlina je vysoká 20 centimetrů až metr. Obvykle v době kvetení vyžaduje oporu, protože dlouhé stonky mohou padat k zemi. Většina z nich má na konci široká květenství složená z drobných kvítků bílé, žluté nebo růžové barvy.
Řebříčku prospívá slunce a propustná půda bohatá na humus. Rostlina není náročná na vláhu, ale v době kvetení ji podpořte vodou v případě, že je sucho. Dodáte jí tím na kráse. Použít můžete i přihnojení organickým hnojivem, které řebříčku prospěje.
Některé odrůdy mohou mít raději polostín jako například bertrám. Hodí se například do zahradního jezírka. Rostlina je jinak mrazuvzdorná a kvete především v letních měsících jako červen, červenec a srpen.
Dělení a řízkování
Řebříček lze po odkvětu množit dělením nebo řízkováním. Vrcholové řízky odebírejte v květnu, nebo na konci léta. Řebříček obecný a jeho kultivary nejsou příliš dlouhověké, proto se ani nezaobírejte pěstováním nových sazeniček.
Schnoucí lodyhy rostliny na podzim neseřezávejte. I suchá květenství budou působit hezky v zimní zahradě a lépe se bude chránit střed rostliny. Navíc v nich mohou najít zázemí na zimu drobní živočichové. Trsy seřízněte až v době, kdy přijde jaro. O jetelu jsme psali zde.