Není stan jako stan. Poradíme vám, jak vybrat ten správný

Při koupi stanu musíte zohlednit celou řadu faktorů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
13. července 2020 11:24 / Depositphotos
  0   0
Chystáte se v létě s rodinou pod stan, ale ještě jej nemáte? Pokud dobře vyberete, může vám stan sloužit mnoho let. Na co všechno se při výběru stanu zaměřit?

Je to jednoduché. Složit, zabalit a máte hotovo. Stan je prostě skvělý přenosný přístřešek, který si můžete vzít prakticky kamkoliv, ať už na rodinné výlety, na dovolenou k moři, ale také na zahradu či do hor. Jeho koupě už tak jednoduchá nebývá. Je totiž třeba si uvědomit, že si kupujete dočasné obydlí, na které se musíte spolehnout i v nepřízni počasí. Proto je potřeba opravdu dobře vybrat.

Kam se chystáte

Pokud se vydáte koupit stan, musíte si v první řadě ujasnit účel, kvůli němuž si ho pořizujete. Cena stanu určuje nejen jeho kvalitu, ale i způsob použití, resp. typ akcí, které s ním lze podnikat. Má-li vám sloužit spíše jako zábava pro děti na zahradě nebo k bazénu, pak klidně vyrazte do některého marketu, kde seženete za tisícovku takovou příjemnou ochranu před sluncem a dotěrným hmyzem. Hodláte-li však stan používat skutečně na cesty nebo do hor, počítejte s tím, že za pár korun jej určitě nekoupíte. 

Každý gram dobrý 

Důležité je si ujasnit, zda budete stany používat na túry nebo jej vozit v autě. Podle toho také přihlížejte k hmotnosti. Pro dlouhé vícedenní přechody platí, že každý ušetřený gram je dobrý. Ovšem nesmí to být na úkor jeho kvality, odolnosti a stability stanu. Pamatujte si, že hmotnost lehkých a kvalitních stanů pro dvě osoby se pohybuje někde kolem 2,5 kg. Stan pro 2 - 3 osoby váží v průměru 3,5 kg. Velké rodinné stany váží i 7 a více kilogramů. 

Vlezeme se?

To, co by vás dále mělo zajímat, je také kapacita stanu, tedy počet osob, pro které je určen. Tady by opět měla jít ruku v ruce hmotnost s kapacitou. Protože stan vážící 1 kilo určitě nebude splňovat nároky 4 lidí, kteří hodlají trávit dovolenou například na horách. 

Odolnost 

Asi nikdo z vás nechce, aby mu do stanu při každém dešti zatékala voda. Proto se u stanu nezapomeňte zaměřit na voděodolnost. V našich klimatických podmínkách vystačíte s hodnotou 3 000 mm vodního sloupce, do hor je určitě vhodnější sáhnout po vyšší hodnotě, někde okolo 5 000 a výš. Nezapomeňtě také na podlážku. I ta by měla být voděodolná, v rozmezí 5 000 mm - 10 000 mm. Kromě voděodolnosti bývají stany vybaveny také ripstop úpravou, která zabraňuje proniknutí cizího tělesa materiálem a v případě jeho poškození zabraňuje dalšímu šíření trhlin. 

Náročnost postavení 

Modelů a tvarů stanů je dnes celá řada. Proto si zjistěte, jak moc náročné bude váš nový stan postavit. Zvlášť, pokud se stanováním nemáte absolutně žádné zkušenosti. Když už budete u konstrukce stanu, podívejte se také, jaké nabízí počet a velikost předsíněk i počet vchodů. Pokud plánujete, že budete ve stanu často vařit, je vhodné vybírat stan se dvěma předsíněmi a nebo velkou apsidou.

Cirkulace 

Každý kvalitní stan by měl být rovněž opatřen odvětráváním. To je důležité nejenom proto, abyste se v létě neuvařili a stan se nepotil, ale také v chladnějších obdobích roku. Určitě byste se totiž nechtěli probudit do stanu plného jinovatky z vydýchaného vzduchu uvnitř. Správná cirkulace vzduchu vám ve stanu zajistí správnou teplotu, ale především odvádí přebytečnou vlhkost, která by se mohla ve stanu vysrážet. A pokud máte vybráno, zbývá vám zvolit ještě vhodný spací pytel. Na něm totiž záleží, jak dobře se vyspíte. Podle čeho se při výběru řídit, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu