Sklizeň zeleniny. Díky správnému postupu si můžete zajistit bohatší úrodu
Druhá polovina léta je pro zahrádkáře znamením, že se mohou začít těšit na plody své půlroční práce. Zásadní však je, kdy chcete sklízet úrodu. Záleží totiž na tom, zda máte plody určené k okamžité spotřebě, nebo například pro další zpracování.
Na okurky pravidelně
Rostou-li vám na záhonu okurky nakladačky, sbírejte je v průměru každé dva až tři dny podle počasí, aby nepřezrály. Čím časteji budete plody trhat, tím více vám bude rostlina plodit další okurky. Okurku jemně ohněte proti směru růstu, aby se uvolnila, a pak ji opatrně ulomte. Pomoci si můžete i nůžkami. Co se týče hadovek, ty raději ustřihněte nůžkami. Výhonky totiž bývají velmi křehké a snadno by se mohly poškodit.
Rajčata se stopkou
Pokud si chcete na rajčatech pochutnat ještě v ten den, kdy je utrhnete, vybírejte opravdu zralé a vybarvené plody. Nejchutnější jsou takové, které utrhnete za plného a teplého dne. Chladné večery a dny ubírají na jejich sladké chuti. Plody sklízejte i se stopkou, pak déle vydrží. Při tom si pomozte nůžkami, abyste rostlinu nepoškodili. Pokud vám nakvétají vrcholky, raději už je uštípněte. S podzimem přicházejí i první mrazíky, takže plody jen těžko dozrají. Navíc díky tomuto kroku pak rostliny veškerou svou energii dají do dozrávajících plodů. A ty pak budou větší. Zralá račjata neskladujte v lednici, ideální teplota je okolo 15 °C, při ní si udrží svou typickou chuť i vůni. Pokud nevíte, co s nezralými plody, poradíme vám, jak je nechat nejlépe dozrát. Více jsme psali zde.
Papriky nůžkami
Správně zralé papriky jdou obvykle dobře odlomit proti směru růstu, ale na druhou stranu stačí malá chyba a můžete zničit celý výhon i s mladými papričkami. Proto je mnohem jistější, pokud si na sklizeň vezmete nůžky. Těmi odstřihněte stopku 2–3 cm od paprikového lusku.
Cukety raději mladé
Nejjednodušší a nejbezpečnější metodou, jak sklidit cukety, je vykroutit je. Cukety totiž nemají prakticky žádné stopky a jsou těsně přirostlé k rostlině. I u cuket platí, že čím častěji je budete sklízet, tím více donutíte rostlinu plodit. Rozhodně se tedy nevyplatí nechat cuketu vytvářet příliš velké plody, protože rostlině pak nezbývají síly k vytváření nových a nově nasazené květy pak schnou a odumírají. Navíc mladé plody jsou nejchutnější a dokonce i za syrova. A co se týče sklizně, to samé platí i u patizonů.