Červenec na zahradě je ve znamení práce. Je třeba hnojit, zalévat i sklízet plody
V červenci se zahrádkáři nezastaví, práce je opravdu nad hlavu. Na co vše musíte v prvním prázdninovém měsíci myslet?
Okrasné rostliny musíte pravidelně hnojit
Letničky v okrasné zahradě září teplými odstíny žluté a oranžové barvy, záhony lemují spousty trvalek, které vás vybízejí k řezu nebo sušení. Červenec patří k nejteplejším měsícům roce, proto vám přinese nejvíce práce pravidelné zalévání záhonů a okrasných nádob. Nejvhodnější dobou pro zalévání je brzy ráno nebo v podvečer.
Pro bohaté kvetení je důležité také pravidelné hnojení. V červenci byste neměli zapomenout na řez živých plotů. Letničkám, trvalkám a růžím pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, které rostlinu zbytečně vysilují. Pokud jste ještě nestihli vyndat ze země cibule tulipánů, narcisů, hyacintů, máte nejvyšší čas, jinak se bohatého kvetení v příštím roce nedočkáte, kromě toho záhony pravidelně odplevelujte a vysoké trsy trvalek připevněte k opoře. Začněte s řezem a sušením rostlin, které jsou vhodné do suchých kytic a vazeb.
Sklízíme plody pro zdraví a chuť
V červenci sklízejte angrešť, rybíz, maliny a pozdní třešně a višně. Z těchto plodů můžete připravit lahodné koláče, vyrobit domácí džem, marmeládu nebo šťávu. Domácím zavařováním ušetříte za drahé kompoty a máte záruku kvality plodů.
Koncem měsíce začínají dozrávat letní jablka, hrušky, meruňky, broskve a ostružiny. Větve, které jsou obsypané plody, je třeba podepřít kůly, aby se nezlomily. Po sklizni višní a třešní je třeba provést jejich řez.
Po sklizni jahod je třeba věnovat péči jahodníku, který zalijte, odplevelte a pohnojte. Je nutné odstranit přebytečné šlahouny, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Jahodník musíte ošetřit proti skvrnitosti listů speciálními přípravky. Koncem měsíce můžete započít s výsadbou mladých rostlin jahodníku. Po dozrání peckovin je vydatně zalévejte, stejně jako ovocné dřeviny vysázené na jaře.
Užitková zahrada
V červenci sklízíte poslední zbytky jarní zeleniny, které ještě na záhonech zbyly. Budete mít dostatek prostoru pro péči o letní druhy. Koncem měsíce července si můžete pochutnat na vlastní úrodě rajčat a okurek. V červenci je třeba dát pozor na pravidelnou zálivku, zejména pórku, květáku, celeru.
Záhony se zeleninou musíte pravidelně hnojit. V tomto měsíci sklízíte bylinky, které, pokud hned nespotřebujete, můžete usušit nebo zmrazit. Voňavé bylinky z vlastní zahrádky máte ve své kuchyni po celý rok. Je čas na osetí záhonů některými druhy zeleniny, které budete sklízet za jeden až dva měsíce.
Na péči o trávník nemusíte být sami
Travní plochu pravidelně sečte a za teplých dní zavlažujte. Zálivku aplikujte ráno i večer, aby se voda zbytečně rychle neodpařovala. U trávníků, které byly založené v tomto roce, je zálivka třeba. V létě musíte trávník přihnojovat. Základem přihnojování je, aby půda nebyla vyprahlá a aby hnojivo bylo aplikováno rovnoměrně.
Nerovnoměrná aplikace se po krátké době projeví – málo pohnojená plocha bude bledší a růst trávníku nebude výrazný. Naopak, kde je hnojiva příliš, tráva bude spálená. Ideální je rozmetání hnojiva pomocí ručního rozmetadla. V červenci musíte travní plochu provzdušnit pomocí vidlí nebo hrábí. Dále čtěte: Co zasadit na prázdné záhony v červenci.