Červenec na zahradě je ve znamení práce. Je třeba hnojit, zalévat i sklízet plody

Červenec je obdobím sklizně ze zahrady
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
14. července 2020 13:00 / Depositphotos
  2   0
Červenec je obdobím sklizně ovoce a zeleniny, barevných květů na vaší zahradě a dlouhých teplých nocí strávených venku ať už pod pergolou nebo v přírodě. Horké počasí přináší bouřky a vláhu, je to právě měsíc červenec, kdy máte na zahradě nejvíc práce se zálivkou a výživou rostlin, bez nichž se květů a bohatých plodů nedočkáte. Pokud se chystáte v měsíci červenci na dovolenou, je třeba zajistit vše včas.

V červenci se zahrádkáři nezastaví, práce je opravdu nad hlavu. Na co vše musíte v prvním prázdninovém měsíci myslet?

Okrasné rostliny musíte pravidelně hnojit

Letničky v okrasné zahradě září teplými odstíny žluté a oranžové barvy, záhony lemují spousty trvalek, které vás vybízejí k řezu nebo sušení. Červenec patří k nejteplejším měsícům roce, proto vám přinese nejvíce práce pravidelné zalévání záhonů a okrasných nádob. Nejvhodnější dobou pro zalévání je brzy ráno nebo v podvečer.

Pro bohaté kvetení je důležité také pravidelné hnojení. V červenci byste neměli zapomenout na řez živých plotů. Letničkám, trvalkám a růžím pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, které rostlinu zbytečně vysilují. Pokud jste ještě nestihli vyndat ze země cibule tulipánů, narcisů, hyacintů, máte nejvyšší čas, jinak se bohatého kvetení v příštím roce nedočkáte, kromě toho záhony pravidelně odplevelujte a vysoké trsy trvalek připevněte k opoře. Začněte s řezem a sušením rostlin, které jsou vhodné do suchých kytic a vazeb.

Sklízíme plody pro zdraví a chuť

V červenci sklízejte angrešť, rybíz, maliny a pozdní třešně a višně. Z těchto plodů můžete připravit lahodné koláče, vyrobit domácí džem, marmeládu nebo šťávu. Domácím zavařováním ušetříte za drahé kompoty a máte záruku kvality plodů.

Koncem měsíce začínají dozrávat letní jablka, hrušky, meruňky, broskve a ostružiny. Větve, které jsou obsypané plody, je třeba podepřít kůly, aby se nezlomily. Po sklizni višní a třešní je třeba provést jejich řez.

Po sklizni jahod je třeba věnovat péči jahodníku, který zalijte, odplevelte a pohnojte. Je nutné odstranit přebytečné šlahouny, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Jahodník musíte ošetřit proti skvrnitosti listů speciálními přípravky. Koncem měsíce můžete započít s výsadbou mladých rostlin jahodníku. Po dozrání peckovin je vydatně zalévejte, stejně jako ovocné dřeviny vysázené na jaře.

Užitková zahrada

V červenci sklízíte poslední zbytky jarní zeleniny, které ještě na záhonech zbyly. Budete mít dostatek prostoru pro péči o letní druhy. Koncem měsíce července si můžete pochutnat na vlastní úrodě rajčat a okurek. V červenci je třeba dát pozor na pravidelnou zálivku, zejména pórku, květáku, celeru.

Záhony se zeleninou musíte pravidelně hnojit. V tomto měsíci sklízíte bylinky, které, pokud hned nespotřebujete, můžete usušit nebo zmrazit. Voňavé bylinky z vlastní zahrádky máte ve své kuchyni po celý rok. Je čas na osetí záhonů některými druhy zeleniny, které budete sklízet za jeden až dva měsíce.

Na péči o trávník nemusíte být sami

Travní plochu pravidelně sečte a za teplých dní zavlažujte. Zálivku aplikujte ráno i večer, aby se voda zbytečně rychle neodpařovala. U trávníků, které byly založené v tomto roce, je zálivka třeba. V létě musíte trávník přihnojovat. Základem přihnojování je, aby půda nebyla vyprahlá a aby hnojivo bylo aplikováno rovnoměrně.

Nerovnoměrná aplikace se po krátké době projeví – málo pohnojená plocha bude bledší a růst trávníku nebude výrazný. Naopak, kde je hnojiva příliš, tráva bude spálená. Ideální je rozmetání hnojiva pomocí ručního rozmetadla. V červenci musíte travní plochu provzdušnit pomocí vidlí nebo hrábí. Dále čtěte: Co zasadit na prázdné záhony v červenci.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podzim začal čarovat. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v blízkém okolí

Věda & Vesmír

Rozsáhlá analýza DNA stovek Vikingů ukazuje, že nebyli takoví, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Nezničte si televizi nebo počítač špatným čištěním. Máme tři tipy, jak na to správně

Zavřít reklamu