Pěstujte si kadeřávek. V zimě vám dodá nálož vitaminů a minerálů
K méně častému názvu známějšímu spíše v polském pohraničí přidejme ještě ty známější: kapusta kadeřavá nebo jen kadeřávek.
Prospěšné látky
Rostlinu znali a velebili již staří Římané, kteří ve svých dobách pěstovali velmi podobné odrůdy. Kadeřávek obsahuje velké množství draslíku, fosforu, vápníku, železa, kyseliny listové a vitaminy skupiny B a C a betakaroten. Obsahuje také látky chránící buněčnou DNA před poškozením a isothiokyanáty (jinak též hořčičné oleje či silice), které mají antikarcinogenní účinky.
Snadné pěstování
Kadeřávek se vyznačuje tmavě zelenými zkadeřenými listy, jejichž konzumní délka je až 30 centimetrů. Díky tomu, že je tato zelenina mrazuvzdorná, je možné ji sklízet postupně od září do března. Její listy sice lehce žloutnou, což je ovšem oproti jiným druhům nepatrné. Budete-li si chtít sklizeň déle uchovat, můžete si kadeřávek zamrazit. Než tak učiníte, přibližně na jednu minutu jej spařte horkou vodou.
Kadeřávek v kuchyni
V podzimních a zimních měsících vám jeho vitaminy a minerály nabité listy přijdou vhod. Pokud přemýšlíte, jak by se dal kadeřávek dobře zužitkovat v kuchyni, věřte, že existuje mnoho jídel, kde jej využijete. Skvěle chutná například kombinace s mletým masem nebo v kapustových karbanátcích. Vhodná je všude tam, kde běžná kapusta, tedy do polévek, pomazánek, nádivek, jako příloha nebo zeleninových smoothie. Výtečně chutnají i samostatné listy krátce povařené v mírně osolené vodě a přelité máslem.
I když je u nás kadeřávek kupodivu méně často pěstovanou zeleninou, přesto u prodejců semen naleznete více druhů jako Husar, Kapral, Kadet nebo červený Scarlet. Sáček semínek stojí kolem dvacetikoruny, čili za vyzkoušení rozhodně stojí. Z podobného ranku méně tradičních zdraví prospěšných rostlin s malými nároky na pěstování je i šrucha. Zde se dozvíte, jaké prospěšné látky obsahuje.