Pokud se těšíte na chvíle u krbu, připravte si nejdříve správné dřevo

Vhodný otop pomáhá vytvořit dokonalou atmosféru
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
04. prosince 2020 16:29 / Depositphotos
  0   0
Podzimní sychravé počasí s sebou přináší také řadu kouzelných chvilek. Takové určitě zažíváte, pokud jste si domů pořídili krb a trávíte u něj společné večery. Není nic víc uklidňujícího, než když se díváte do sálajícího ohně a posloucháte zvuk praskajícího dřeva.

Ovšem, abyste si opravdu romantické chvilky mohli užívat, musíte také sáhnout po správném otopu.

Věnujte pozornost vlastnostem dřeva

Ono totiž není dřevo jako dřevo, jelikož každé má jiné vlastnosti a jiné chemické složení. To vše pak ovlivňuje, jak kvalitní výhřevnost má daný druh dřeviny. Důležité také je, že dřevo nesmí být vlhké a musí být dostatečně tvrdé, protože i tady platí přímá úměra, že čím tvrdší, tím lepší pro vytápění, protože dlouho hoří.

Jasným favoritem v oblastí vytápění je proto díky svým vlastnostem dub, naopak nejméně vhodné jsou větve a kmeny jehličnanů. Tyto totiž shoří absolutně nejrychleji.

Jasná volba

Jak jsme již uvedli, dubové dřevo je v této oblasti jednoznačný top. Nejenže dlouho hoří, ale také vydrží dlouho fit při uchovávání. Jakmile uschne, vydrží ve skvělé kondici ještě dva roky.

Velmi oblíbená jsou pak ještě polínka z břízy či ovocných stromů, jelikož i ta hořívají velmi dlouho. Ostatní listnaté stromy jsou pak stejně jako jehličnaté stromy pro udržování tepla v krbu nevhodné. Velmi rychle shoří a mají nízkou výhřevnost.

Pozor na pryskyřici

U jehličnanů navíc umí udělat velkou neplechu pryskyřice, která zůstává ve dřevě. Ta totiž během hoření způsobuje vystřelování uhlíků a navíc velmi výrazně přispívá k zanášení komínů.

Zajímavou alternativou ke dřevu jsou pak pro topení v krbových kamnech lisované dřevěné piliny známé jako brikety nebo pelety, které jsou vyrobeny z lisovaného biomateriálu, navíc skvěle hoří. Čtěte také: Jak vyčistit krb? Jde to zvládnout za pár minut

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Věda & Vesmír

V jezeře v povodí řeky Amazonky bylo spatřeno velice neobvyklé chování nebezpečných elektrických úhořů

Bydlení

Každý si chce doma odpočinout. Pomocí šikovných doplňků a nábytku lépe zrelaxujete

Zavřít reklamu