Pokud si chcete domů pořídit saunu, rozhodování vám může usnadnit jednoduchý přehled možností

 Dům 
02. září 2020 17:00 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Tělu sauna prospívá Depositphotos
Teplovzdušné lázně znal už pračlověk mladší době kamenné. Velmi známé jsou i římské lázně v Pompejích a vykopávky kamenných van v Řecku. Léčebné a relaxační účinky saunování mají pro zdraví člověka velký význam.

Naši předci se nemuseli trápit s výběrem saun, protože měli k dispozici pouze jednu variantu. Na dnešním trhu je situace komplikovanější, rozhodování vám může usnadnit jednoduchý přehled, který porovnává tradiční finskou saunu a infrasaunu. 

Finská sauna

Kabina finské sauny je vyrobená z velmi odolného dřeva s elektrickými kamny, případně kamny na dřevo. Ve finské sauně jsou kameny, které je možno polévat vodou, aby se zvýšila vlhkost v sauně. Mezi doplňky patří rohože, ochlazovací káď, teploměr s vlhkoměrem a saunová svítidla.

Teplota ve finských saunách dosahuje od 60 do 110 °C, proto je saunování ve finské sauně intenzivnější a pro vaše tělo náročnější. Proto je vhodné být v sauně kratší dobu a rychle se zchladit ve studené vodě.

Finská sauna vám přináší více zdravotních výhod než infrakabina. Vaše tělo se v sauně při vysoké teplotě nejdříve začne potit, poté výrazně intenzivně potit, zvýší se vaše tělesná teplota o 1 °C, což dá mozku signál, aby začal uvolňovat specifické protilátky a hormony, které se aktivují pouze, když jste nemocní. V těle začínají probíhát ozdravné procesy.

Saunování prospívá srdci, což je vědecky dokázáno. Finská sauna není určena pro osoby se závažnějším onemocněním srdce nebo osoby s virózou. Výhodou finské sauny je atmosféra. Praskající oheň a světlo plamenů dokáže lidskou mysl navnadit velmi příjemně.

Infrasuna

Pro regeneraci organismu a tvorbu tepla se využívají účinky infračerveného záření. Nemá nic společného s UV zářením, které podporuje spálení kůže při dlouhém opalování. Pro osoby, kterým se v klasickým saunách špatně dýchá, je lépe v infrasauně. Díky tomu, že okolní vzduch není téměř zahřívaný.

Infrasauny jsou oblíbené pro léčebné kůry. Teplota v infrakabině je kolem 50 °C. Infračervené záření proniká do hloubky pokožky minimálně několik cm. Lidská kůže je schopna pojmout až 93 % infračerveného záření, které se k ní dostane. Pokožka teplo rozvádí do vnitřní části těla a napomáhá prohřívat a uvolňovat svaly. Pobyt v sauně je možný zhruba 30-45 minut bez přestávky.

Parní sauna

V případě parní sauny, které se přezdívá Turecké lázně, se o teplo a vlhkost stará generátor páry. Parní kabina musí být dokonale zaizolovaná a odolná proti vlhkosti. Obkládá se mozaikovou dlažbou, a proto náklady na její stavbu jsou dražší než u jiných typů saun. Tryska umístěná ve spodní části vpouští do kabiny pouze páru a teplota v páře by neměla být vysoká, aby nedošlo k opaření.

Bio sauna

Jedná se o klasickou finskou saunu s dřevěnou konstrukcí a saunovým topidlem. Teplota v bio sauně je nižší. Naopak vlhkost je v sauně vyšší a hlavně je vzduch provoněn vonnými silicemi. Takto obohacený vzduch zajistí zdraví velmi prospěšnou kombinaci příjemného tepla a léčivé vlhkosti, která je ideální pro vaše plíce i pokožku.

Speciální topidla pro tyto potřeby, obvykle obsahují přední nádrž na vodu a kalíšky na aromata. Speciální řídicí jednotka zaručuje vlhkost a teplotu rovnoměrně a stabilně. Řídicí jednotka zaručí, aby se saunující neopařil, protože nedovolí sauně vytvořit extrémní teplotu a vlhkost. Dále čtěte: Domácí sauna je skvělá věc. Víte ale, jak ji správně uklízet?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu