Srpen je ideální čas na výsev zeleniny, na které si můžete pochutnat ještě do zimy
Během srpna už obvykle zahrada oplývá velkým množstvím plodů od rajčat přes papriky a další zeleninu. To však neznamená, že byste ve svém úsilí museli polevovat. V tuzemském sortimentu najdete stále bohatou nabídku ozimých druhů, které se vyplatí vzhledem k vysoké zimovzdornosti pěstovat. Které to jsou?
Vsaďte na saláty
Konec léta a začátek podzimu je ideální dobou pro vysévání listové zeleniny, třeba polníčku. Pokud jej vysejete v srpnu, raději volte stinné stanoviště, kde jej nebudou ohrožovat vysoké teploty, které se v srpnu objevují. Polníček obsahuje velké množství minerálních látek a vitaminů, hlavně vitaminu C, ale také vitaminu A, E, betakarotenu. V srpnu můžete také vysévat špenát. I ten potřebuje stinnější stanoviště. Nebojte se také sáhnout po semínkách mangoldu a pokud si chcete dopřát první jarní salát, je nejvyšší čas zasít salát. Z ozimých salátů se nejčastěji vysévá tuzemská odrůda Humil.
Pro milovníky ředkviček
Milujete štiplavou chuť ředkviček? Pak si je můžete dopřát i na podzim. Mají krátkou vegetační dobu, 30-40 dní, takže je můžete směle zasít až do konce srpna. Záhon pro ředkvičky by však neměl být přehnojený, jinak by mohlo dojít ke špatnému vývinu bulv. Ředkvičky jsou skvělou zeleninou, která posiluje srdce. Kromě bulv však můžete zužitkovat také listy. Jak s nimi naložit, jsme psali zde. Vadí-li vám štiplavá chuť ředkviček, pak si zasejte ředkev vodnici, která je úžasně šťavnatá a mohou ji i malé děti.
Štavnatá mrkev
Ještě před příchodem zimy si můžete pochutnat také na čerstvé mrkvi. Vyhledejte odrůdu s názvem Rondo. Její vegetační doba se pohybuje okolo 80 dní, takže vám stihne ještě bez problémů dozrát. Této mrkvi musíte dopřát dostatek zálivky a živin, ale její chuť vás opravdu velmi překvapí. Kromě mrkve si také můžete ještě dopřát řapíkatý fenykl, který dozrává přibližně za 70 dní. Je skvělý do zeleninových salátů a příznivě ovlivňuje trávení.