Jak na nejobávanější domácí škůdce

Někteří domácí škůdci vám mohou uškodit
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
04. srpna 2020 08:30 / Depositphotos
  0   0
Taky se vám občas stává, že ve svém bytě či domě naleznete nějakého brouka? Věřte tomu, že to není nic neobvyklého. Ovšem jen do chvíle, než narazíte na škůdce, kteří jsou specialisté na devastaci nábytku, znehodnocení potravin, anebo jsou dokonce příčinou alergických reakcí.

Pojďme se podívat na některé, s nimiž se bohužel můžete, ale rozhodně nechcete setkat.

Červotoč spížní má rád psí granule

Jedním z nejčastějších je takzvaný červotoč spížní. Ačkoliv se nejčastěji nachází v potravinářských provozech, není výjimečné, že zavítá i k vám domů. Problémem je, že jeho pozornosti neunikne žádné jídlo, které doma máte. V kuchyni a spíži mu chutnají jak sladkosti, tak například koření nebo dokonce granule vašich mazlíčků.

Jedná se o létající brouky, kteří jsou maximálně půl centimetru velcí, mají žlutohnědou barvu a jejich válcovité tělo je pokryto jemným ochlupením. Setkat se můžete také s jejich bílými larvami.

O jejich přítomnosti svědčí to, že v papírových či plastových obalech od potravin naleznete okrouhlé výletové otvory a dírky. Pokud tyto známky objevíte, napadené potraviny bez milosti zlikvidujte a vydezinfikujte byt. Pokud se i přes důkladný úklid brouci znovu objeví, obraťte se na speciální firmu, aby u vás provedla dezinsekci.

Potemník skladištní

Narazili jste ve své spíži na brouky připomínající kmín? Pak si můžete být poměrně jistí, že k vám zavítal potemník skladištní. Pokud se k vám dostane, obvykle jste si jej přinesli z obchodu v mouce nebo cukru, který je třeba okamžitě zlikvidovat, jelikož je s největší pravděpodobností znehodnocen výkaly a močí tohoto hmyzu.

Může se však stát, že si v ingredienci brouků ihned nevšimnete, takže se může rozšířit i na okolní potraviny. Pokud k tomu dojde, musíte vše napadené zlikvidovat, což by vás mělo tohoto hmyzu zbavit. Pokud chcete mít jistotu, že v sypkých potravinách tyto brouky nemáte, je dobré je skladovat v průhledných uzavíratelných dózách.

Otravné a kousající štěnice i devastující moli

Dalším velmi otravným hmyzem je pak mol. A je jedno, zda k vám zavítá mol šatní nebo potravinový. Čtěte: Postup, jak se zbavit potravinových molů.

V posledních letech se také ve hře znovu objevují štěnice, které o své přítomnosti dávají vědět černými tečkami na podlaze a nábytku. Jejich přítomnost můžete ucítit doslova na vlastní kůži, pokud na svém těle najdete červené pupínky s tmavší tečkou uprostřed.

Svědí stejně jako bodnutí od komára, ale právě jejich vzhled napovídá tomu, že k vám zamířily drobné hnědé ploštice se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly. Pokud se u vás objeví, rozhodně to neznamená, že je to u vás doma špinavé jako na smetišti. Štěnice si do domácnosti můžete snadno donést například v kufru z dovolené, v tašce, s níž jste jeli v prostředku hromadné dopravy, nebo k vám přelezou ze sousedního bytu. Nevýhodou je, že pokud jde skutečně o štěnice, pak jejich likvidaci zaručí pouze specializovaná firma.

Mravenci

Zřejmě nejčastějšími hmyzími návštěvníky jsou pak mravenci, kteří zvláště v létě zaručenými cestičkami míří do kterékoliv části vašeho bytu či domu. Ať už se k vám dostali jakkoliv, existuje několik prověřených rad, jak se tohoto hmyzu zbavit. Tyto osvědčené tipy naleznete v našem článku zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Bydlení

Nová barva fasády. Rozhoduje barva oken, střechy i vzhled okolí

Zavřít reklamu