Jak se postarat o bylinky během zimy. Dvouletky a trvalky vám mohou prospívat i další rok

 Zahrada 
04. září 2020 13:10 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Nejjednodušší metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky Depositphotos
Pěstujete na zahradě nebo na balkoně bylinky a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby vám vydržely? Jednoleté bylinky zimu nepřežijí, dvouletky a trvalky vám mohou prospívat i další rok, pokud jim vytvoříte vhodné podmínky.

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně před zimou postarat.

Jak zazimovat bylinky v květináči

Dvouletky i trvalky se rozdělují na byliny méně odolné a odolnější. K odolným patří: bazalka, aloisie, rozmarýn, citronová tráva. Tyto druhy bylinek přesaďte do květináče. V zimě musí mít dostatek světla, teplotu do 20 °C a přiměřenou zálivku. Zalévejte je přibližně jednou za týden. Ideální podmínky nabízí pro bylinky zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud bydlíte v paneláku, můžete dát bylinky na parapet. Čím vyšší máte teplotu v bytě, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

Zazimování bylinek na zahradě

Většina zahradních bylinek snáší dobře i mrazivé počasí, proto můžou přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop. Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží vlhkost a ochrání kořenový systém před mrazy, a položte k nim větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny vzrostlé, zimu přežijí i bez takového ochrany.

Jak uchovat bylinky v lednici, jak je správně usušit

Čerstvé bylinky můžete zpracovat sušením, zmrazením, naložením do oleje či octa. Pro krátkodobé použití postačí, když je necháte ve sklenici s vodou, tak se uchovává pažitka nebo petržel. Nevydrží vám více jak 14 dní. Byliny si dlouho zachovávají svoji vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, musíte je prosolit. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek. Ponechejte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete. Nejjednodušší metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde máte světlo a teplo. Nesmí na ně svítit sluneční paprsky, protože bylinky by zežloutly a ztratily svoji chuť. Potom je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři, získáte tak koření. Pokud nemáte čas, bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Vytáhněte je po třech minutách. Dále čtěte: Třináct bylinek, které můžete pěstovat v květináči za oknem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu