Co s nezralou úrodou. Poradíme vám finty, díky nimž přečkají plody i první mrazíky

 Zahrada 
15. září 2020 09:59 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Slunečních paprsků pomalu, ale jistě ubývá Depositphotos
Nestačí vám dozrávat zelenina na vaši zahrádce? Nezoufejte. Poradíme vám finty, díky nimž přečkají plody i první mrazíky.

Podzim se pomalu, ale jistě hlásí o slovo. A s ním přichází chladná rána a první přízemní mrazíky. Právě ty mohou znehodnotit dozrávající úrodu na zahrádkách. Pak přichází otázka, zda plody sklidit, nebo čekat.  

Nezralé zabalte

Zelenina, která potřebuje ke svému dozrávání přímé sluníčko, jako jsou rajčata, lilky, cukety, květák nebo melouny, mráz opravdu nesnese. Proto je potřeba plody zavčasu sklidit. Pokud ještě nejsou zralé, obalte je na noc netkanou textilí, která je ochrání před výkyvy teplot. Díky tomu přežijí mrazíky do –4 °C.  Obalit textilií můžete také mrkev, pór nebo petržel.

Zčervenají i doma

Nedozrálá zelená rajčata rozhodně nevyhazujte. Nechejte je dozrát v krabici doma nebo rovnou na celých rostlinách. Jak na to i další tipy jsme psali zde. Stejně tak můžete nechat v domácích podmínkách dozrávat i dýně. Vyhovuje jim sušší, ale dobře větrané místo. Díky tomu vám vydrží bez problému až do prosince. 

Ani mráz jim neuškodí

Existuje spousta druhů zeleniny, která si vyloženě v mrazech libuje. Na zahrádce vám po celou zimu vydrží růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, pastinák, kořenová petržel, dvouletky černý kořen a artyčok. Takže můžete mít zásobárnu vitaminů až do jara.

Ne spolu s ovocem

Pokud skladujete zeleninu ve sklepě, pamatujte si, že by neměla být v těsné blízkosti ovoce, převážně jablek. Ty vylučují etylén, což zelenině ubírá na svěžesti. Snažte se je proto od ovoce oddělit co nejlépe. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se k Soukupovi nestěhuje. Pro své děti naopak předělává pokojíčky ve vlastním domě

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon