Uschovejte si semínka květin a zeleniny. Na jaře budete sázet zadarmo

Příští rok budete vědět, co vám vyroste
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
13. listopadu 2020 08:38 / Depositphotos
  0   0
Pěstitelská sezona je u konce. A kdo si nyní uschová semínka svých oblíbených květin či zeleniny, v příští sezoně bude mít jistotu, co mu vyroste. U kupovaných semínek se totiž nezřídka dočkáme překvapení nebo toho, že nám z nich nic nevzejde.

Pojďte si s námi projít, které druhy zeleniny a květin si můžete příští jaro vypěstovat z vlastních zásob.

Zeleninová semínka

Dařilo se u vás letos paprikám, fazolím, rajčatům, tykvím a dalším druhům zeleniny, které ještě možná máte na zahrádce? Není nic snazšího, než si od každého druhu uschovat patřičný počet semínek.

Květiny a rostliny

Málokdo to dělá, ale i z květin a oblíbených jednoletých rostlin si můžete schovat semínka pro příští rok. Z květin si můžete uchovat semínka afrikánu, slunečnice, nestařce, černuchy, slézovce, měsíčku zahradního a dalších. Samostatnou kapitolou jsou pnoucí letničky, jejichž semena samy vypadnou, další rok vyklíčí a vyrostou z nich nové květiny. Výjimku tvoří hrachor, který by měl být rok co rok na jiném místě. Semena proto vydlabejte ze zdravého a zralého plodu.

Kdy semínka sbírat

Pokud si chcete příští rok vypěstovat úrodu z vlastních semínek, počkejte si na teplý slunný den, nejlépe na odpoledne, kdy už není rosa. Pravý čas nastává ve chvíli, kdy je stonek rostliny zaschlý a semena jdou volně vysypat ze semeníku. Následně je všechny vysypte a skladujte na suchém místě, kam nesvítí slunce. Nedozrálá a poškozená semínka vyhoďte. Čtěte také. Nezapomeňte se před nástupem zimy dobře postarat o ovocné stromy.

Uskladnění semen

Semínka opatrně profoukněte, abyste je zbavili případných nečistot, a nechejte je proschnout. Spolehlivým řešením jsou malé papírové sáčky, které uložíte na tmavém a suchém místě. Nezapomeňte si každou rostlinku dobře označit, a to včetně názvu a data sběru. Čas od času semínka zkontrolujte, jestli neplesniví a nenapadli je škůdci. Počítejte s tím, že semena si klíčivost udrží přibližně rok, některá i déle. Před sázením doporučujeme provést test klíčivosti s několika semínky.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...

Zavřít reklamu