Vyrobte si papírového draka!

Papírového draka lze snadno vyrobit.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dílna 
31. října 2016 21:35 / Internet
  0   0
Podzim je ideální čas na pouštění draka. Zábavu si užijí děti i dospělí. A to nejen při jeho pouštění venku v přírodě, ale i při jeho výrobě. Není na tom nic složitého!

Na výrobu draka budete potřebovat jen pár drobností, které navíc většinou někde doma najdete. Pokud ne, zajděte do papírnictví a potřebné věci si dokupte.

Potřebovat budete:

  • lehké dřevěné laťky
  • hedvábný papár
  • krepový papír
  • mašličky nebo proužky látky
  • provázek
  • lepidlo
  • nůžky
  • fixy, pastelky, vodovky

Postup:

Nachystejte si 2 laťky – kratší a delší – velikost volte podle požadované velikosti draka. Na obou koncích každé laťky si udělejte zářezy pro provázek. Laťky spojte provázkem (hřebíčkem). Spoj by měl být ve 2/3 delší laťky a v polovině kratší laťky. V podstatě vytvoříte kříž. Potom natáhněte provázek po obvodu konstrukce – tím celou konstrukci zpevníte. Hotovou konstrukci položte na hedvábný papír a obkreslete na něj obrys draka, tak aby byl cca o 2 cm z každé strany větší. Poté obrys draka vystřihněte a u každého rohu vystřihněte malé „véčko“.

Ještě než budete přidělávat papír na konstrukci, ozdobte draka podle svých představ. Na hedvábný papír můžete normálně kreslit či malovat – jen dejte pozor, protože papír je tenký, aby se vám neprotrhl. Ke zdobení používejte syté barvy, abyste draka v té výšce viděli. Konstrukci draka přiložte na papír – na tu čistou stranu. Přebývající část papíru přehněte přes provázek a přilepte lepidlem.

Po zaschnutí lepidla otočte draka pomalovanou stranou k sobě a připravte si 2 provázky – opět jeden delší a druhý kratší – provázky musí přesahovat délku dřevěných latěk. Kratší provázek přivažte k oběma koncům kratší laťky (po lícové straně draka) a totéž udělejte i s delším provázkem.

Jednou rukou chyťte oba provázky – najdete tak bod, ve kterém se překrývají. V tomto bodě provázky spojte a přidělejte k němu vodicí provázek namotaný na cívce (může být i kousek klacíku – pozor na ostré konce). Provázek by měl být dlouhý alespoň 20 metrů.

V této fázi drakovi chybí akorát ocas. Ten vyrobíte z provázku a krepového papíru, mašliček nebo proužků látky. Ocas nesmí být moc těžký, měl by být zhruba dvaapůlkrát delší než drak a připevňuje se k jeho dolní části. Ocas není pouze na ozdobu, ale slouží ke stabilitě draka při letu a obzvlášť při silném větru. Měl by být asi 2 metry dlouhý a mašličky asi 25 centimetrů od sebe.

Při pouštění draka pozor!

Protože drak je křehký, nemusí vydržet silný vítr a hlavně déšť. Draka také nepouštějte v blízkosti drátů elektrického vedení!

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podzim začal čarovat. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v blízkém okolí

Věda & Vesmír

Rozsáhlá analýza DNA stovek Vikingů ukazuje, že nebyli takoví, jak jsme si dosud mysleli

Bydlení

Nezničte si televizi nebo počítač špatným čištěním. Máme tři tipy, jak na to správně

Zavřít reklamu