Vyrobte si papírového draka!

 Dílna 
31. října 2016 21:35 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Papírového draka lze snadno vyrobit. Internet
Podzim je ideální čas na pouštění draka. Zábavu si užijí děti i dospělí. A to nejen při jeho pouštění venku v přírodě, ale i při jeho výrobě. Není na tom nic složitého!

Na výrobu draka budete potřebovat jen pár drobností, které navíc většinou někde doma najdete. Pokud ne, zajděte do papírnictví a potřebné věci si dokupte.

Potřebovat budete:

  • lehké dřevěné laťky
  • hedvábný papár
  • krepový papír
  • mašličky nebo proužky látky
  • provázek
  • lepidlo
  • nůžky
  • fixy, pastelky, vodovky

Postup:

Nachystejte si 2 laťky – kratší a delší – velikost volte podle požadované velikosti draka. Na obou koncích každé laťky si udělejte zářezy pro provázek. Laťky spojte provázkem (hřebíčkem). Spoj by měl být ve 2/3 delší laťky a v polovině kratší laťky. V podstatě vytvoříte kříž. Potom natáhněte provázek po obvodu konstrukce – tím celou konstrukci zpevníte. Hotovou konstrukci položte na hedvábný papír a obkreslete na něj obrys draka, tak aby byl cca o 2 cm z každé strany větší. Poté obrys draka vystřihněte a u každého rohu vystřihněte malé „véčko“.

Ještě než budete přidělávat papír na konstrukci, ozdobte draka podle svých představ. Na hedvábný papír můžete normálně kreslit či malovat – jen dejte pozor, protože papír je tenký, aby se vám neprotrhl. Ke zdobení používejte syté barvy, abyste draka v té výšce viděli. Konstrukci draka přiložte na papír – na tu čistou stranu. Přebývající část papíru přehněte přes provázek a přilepte lepidlem.

Po zaschnutí lepidla otočte draka pomalovanou stranou k sobě a připravte si 2 provázky – opět jeden delší a druhý kratší – provázky musí přesahovat délku dřevěných latěk. Kratší provázek přivažte k oběma koncům kratší laťky (po lícové straně draka) a totéž udělejte i s delším provázkem.

Jednou rukou chyťte oba provázky – najdete tak bod, ve kterém se překrývají. V tomto bodě provázky spojte a přidělejte k němu vodicí provázek namotaný na cívce (může být i kousek klacíku – pozor na ostré konce). Provázek by měl být dlouhý alespoň 20 metrů.

V této fázi drakovi chybí akorát ocas. Ten vyrobíte z provázku a krepového papíru, mašliček nebo proužků látky. Ocas nesmí být moc těžký, měl by být zhruba dvaapůlkrát delší než drak a připevňuje se k jeho dolní části. Ocas není pouze na ozdobu, ale slouží ke stabilitě draka při letu a obzvlášť při silném větru. Měl by být asi 2 metry dlouhý a mašličky asi 25 centimetrů od sebe.

Při pouštění draka pozor!

Protože drak je křehký, nemusí vydržet silný vítr a hlavně déšť. Draka také nepouštějte v blízkosti drátů elektrického vedení!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu