S peřinami a polštáři nemusíte do čistírny, můžete je vyprat i doma v pračce
Peřiny a polštáře by se měly prát alespoň dvakrát do roka. Kromě toho, že se praním peřina zbaví všech mikroorganismů a roztočů, prodlouží se tím také její životnost. Náplň přikrývky se totiž časem shlukuje, čímž se snižuje její nosnost.
Co je třeba před samotným praním
Ještě než se do praní peřin a polštářů pustíte, musíte se ujistit, že je lze v pračce prát. Pokud je na cedulce uveden prací symbol pouze pro chemické čištění, bude nejlepší skutečně navštívit čistírnu. V opačném případě nic nebrání praní v pračce.
Ještě předtím je také třeba se ujistit, zda se peřina vměstná do pračky. Pokud ano, tak ještě přikrývku a polštář pořádně prohlédněte a ujistěte se, že v nich nejsou díry, ze kterých by vykukovala peříčka. Tyto dírky případně zašijte.
Vhodná teplota a prací prostředek
Přikrývky perte alespoň na šedesát stupňů Celsia, jelikož při této teplotě zaručeně zahubíte všechny případné roztoče, kteří se mohou skrývat uvnitř. Pokud se přeci jen rozhodnete prát při nižší teplotě, tak se ujistěte, že váš prací prostředek je účinný i při takových teplotách.
Pokud jsou na vašich přikrývkách nějaké výrazné skvrny, můžete použít i prací prostředek s odstraňovačem skvrn. Ty už bývají velmi šetrné, a tak by neměly poškodit ani péřovou peřinu či polštář. Vždy ale uděláte nejlíp, když zkontrolujete i pokyny od výrobce.
Pozor na máchání a ždímání
Jakmile začne pračka prát, rozhodně neodcházejte nikam daleko. Je totiž nutné pohlídat, kdy pračka začne máchat. Ještě předtím, než začne program ždímání, pračku zastavte a cyklus máchání zopakujte. Optimální je, pokud máchání spustíte alespoň třikrát.
Pozor si dejte i při následném ždímání. Je vhodné zvolit co nejšetrnější ždímací program a rozhodně ho nenechávejte zapnutý déle než jednu minutu. Obzvlášť, pokud perete polštáře z dutých vláken. Ta by se totiž při delším ždímání mohla poškodit a polštář by ztratil svůj tvar.
Nakonec vše dobře usušte
Jakmile praní skončí, nelekejte se, že peřina či polštář vypadá po vytažení z pračky trochu jinak. Peřina může vypadat, že ztratila většinu svého objemu, pokud je navíc péřová, tak vypadá, jako by se obarvila, protože mokré peří je o něco tmavší. Po usušení se však vše vrátí zase do normálu.
Pro sušení peřin je nejlepší využít sušičku. Sušení na šňůře je také možné, ale trochu riskantní. Pokud máte peřiny a polštáře hodně objemné, mohou prosychat velmi dlouho a uvnitř se mezitím může vytvořit plíseň. Kompromisem může být to, že v sušičce peřinu usušíte jen částečně a na vzduchu pak doschne o poznání rychleji. Jak vybrat tu nejvhodnější přikrývku, se můžete dočíst zde.